Koniec ery Szczurka, polityczne trzęsienie ziemi w Gdyni

#GłosMłodych 

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

7 kwietnia oddaliśmy swój głos w wyborach samorządowych. To jednak nie koniec politycznych emocji w Trójmieście. W Gdyni po 26 latach z prezydenturą pożegna się Wojciech Sczurek. 

 

 

 

 

 

 

 

W Gdyni o urząd prezydenta w tegorocznych wyborach ubiegało się 5 kandydatów:

Marek Dudziński – KWW Prawica i Społecznicy 

Aleksandra Kosiorek – KWW Gdyński Dialog 

Przemysław Olczyk – KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna Dla Pomorza  

Wojciech Szczurek – KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka

Tadeusz Szemiot – KWW Koalicja Obywatelska 

Wyniki kandydatów prezentują się następująco:

Marek Dudziński – 12,77 % 

Aleksandra Kosiorek – 34,43%

Przemysław Olczyk – 3,42 % 

Wojciech Szczurek – 23,53% 

Tadeusz Szemiot – 25,85% 

Zmiana w rozkładzie sił jest dziś widoczna także w Radzie Miasta Gdynia:

KKW Koalicja Obywatelska – 13 mandatów

KWW Gdyński Dialog – 7 mandatów

KWW Wojciecha Szczurka Samorządność – 5 mandatów

KWW Prawica i Społecznicy – 3 mandaty 

W drugiej turze wyborów na prezydenta Gdyni zmierzą się Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot, który reprezentuje Koalicję Obywatelską. Kosiorek z wynikiem 34,34% jest zwyciężczynią pierwszej tury, co może skłaniać do nazywania jej faworytką kolejnego etapu zmagań. Szemiot z pewnością przejmie część elektoratu Wojciecha Szczurka, a to ze względu na niedawną bliskość PO i Samorządności, która dziś, jak widać, jest przeszłością, ale być może nie pozostanie bez wpływu na decyzje wyborców.

ZMĘCZENIE SZCZURKIEM

– W Gdyni widać już zmęczenie Wojciechem Szczurkiem – Mówił w przedwyborczej rozmowie z CDN. doktor Krzysztof Piekarski, politolog i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Rzeczywiście, w mieście dało się odczuć potrzebę zmiany. Tak o przedwyborczych nastrojach na łamach CDN-u pisał Marceli Gohr: „Nie da się ukryć, że 2023 rok to absolutne apogeum zdenerwowania mieszkańców, jak i ruchów społecznych. Przedłużające się miesiącami remonty, niewłaściwa polityka finansowa, nietrafione inwestycje, które niespecjalnie poprawiają komfort życia Gdynian. Koronnym przykładem jest gigantyczny remont węzła Karwiny, który kosztował bagatela 100 mln złotych, z czego prawie połowę wyłożyło miasto. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. […] Społecznicy zwracają uwagę na całkowite poddaństwo Rady Miasta prezydentowi. Ciało to powinno kontrolować działania Szczurka, a nie przepychać kolejne ustawy. Opozycyjni radni nie ukrywają irytacji posiedzeniami Rady Miasta, którą określają mianem atrapy. Według nich radni Samorządności zatwierdzają uchwały, nawet ich nie czytając, zamiatając szybko sprawę pod dywan.”

Opisywane zdenerwowanie przełożyło się na realne działania. Sojusz Platformy Obywatelskiej z Koalicją Ruchów Miejskich już w grudniu 2023 roku określaliśmy jako polityczne trzęsienie ziemi, które dotknie wieloletniego prezydenta miasta. Dla wielu takich ruch był zdziwieniem, bo PO w poprzednich latach niejednokrotnie popierała Szczurka w wyborach na prezydenta miasta (chociażby w 2018 roku).

GDYŃSKI DIALOG

Do gry – jak widać z przytupem – wszedł Gdyński Dialog. Tak członkowie ruchu opisywali swoją misję: „Gdyński Dialog to inicjatywa społeczna, która jednoczy mieszkańców, społeczników i aktywistów w celu poprawy jakości życia w Gdyni. Członkowie wierzą w skuteczność aktywnej rozmowy i dzielenia się pomysłami dla lepszej przyszłości miasta. Kandydaci do Rady Miasta z Gdyńskiego Dialogu zobowiązują się działać na rzecz mieszkańców, unikając jednostronnej służby interesom władzy miejskiej.”

Na konferencji prasowej Gdyńskiego Dialogu, która odbyła się 8 kwietnia, Aleksandra Kosiorek podziękowała mieszkańcom Gdyni: „Dziękuję Państwu za wielkie zaufanie, które doceniam i za które jestem wdzięczna. Wynik, który uzyskałam w Gdyni był o 10% lepszy od konkurenta i jest dla mnie wielką nobilitacją. Mieszkańcy wskazali, że bezpartyjna, nieuwikłana w spory, prezydentura to najlepszy wybór. Rozmowy z mieszkańcami, otwartość i dialog procentują – i tak chce dalej prowadzić tę kampanię.” Kandydatka Gdyńskiego Dialogu wskazała także, że Wojciechowi Szczurkowi należy się szacunek i uznanie, szczególnie za działalność w pierwszych latach sprawowania funkcji prezydenta: „Wojciechowi Szczurkowi, za lata prezydentury, zwłaszcza pierwsze kadencje, należy się uznanie, szacunek i podziękowanie. To, że później było już coraz gorzej, a ostatnia kadencja była dramatycznie zła, nie powinno zmieniać oceny tego dorobku. Szkoda, że pan prezydent przeoczył ten moment, gdy mógł, na własnych warunkach, zejść ze sceny.”

„WSZYSTKO, CO ROBIŁEM, ROBIŁEM Z MYŚLĄ O WAS”

Gdy do opinii publicznej docierały wstępne wyniki exit poll, Wojciech Szczurek opublikował wpis, w którym podziękował swoim wyborcom i napisał, że Gdynię czeka druga tura wyborów, ale bez jego udziału:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =