Tajniki pracy dziennikarza i rola młodych w UE. IX Krajowa Konferencja OFMA w Warszawie

zdjęcie grupowe konferencja OFMA

Zdjęcie grupowe uczestników konferencji z Uniwersytetu Gdańskiego /fot. Eden Król

Krajowa Konferencja Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich to coroczne wydarzenie, które zrzesza młodych ludzi zainteresowanych dziennikarstwem i mediami, ale też przedsiębiorców i dziennikarzy. Organizatorem jest Warszawski Instytut Bankowości. OFMA daje możliwość nabycia wiedzy, rozwoju i nawiązania relacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

W tym roku nasza redakcja miała przyjemność zostać jednym z patronów medialnych konferencji. Piątka naszych redaktorów w dniach 1-2 grudnia wybrała się do Warszawy, na Giełdę Papierów Wartościowych, aby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu. Czekał nas cały weekend wypełniony panelami dyskusyjnymi z niesamowitymi gośćmi i wymianą doświadczeń z innymi dziennikarzami.

Plan konferencji

Zainteresowanie IX edycją Konferencji OFMA było ogromne, więc byliśmy wdzięczni, że udało nam się dostać na listę przyjętych. Organizatorzy otrzymali o wiele więcej zgłoszeń, niż się spodziewali – chętnych było ponad 100 osób. Konferencja została podzielona na dwie ścieżki: media lub PR i marketing. Redaktorzy CDN uczestniczyli w warsztatach z części medialnej. W planie konferencji były dyskusje z gośćmi, czyli tzw. fire chats i bloki szkoleniowe, np. z zawodowymi dziennikarzami. Zaproszeni mówcy to m.in. reporter Piotr Świerczek z TVN24, komentator sportowy Mateusz Święcicki i prezenterka telewizyjna Olga Samsonowicz. Pojawił się również były Prezes Rady Ministrów, a obecny europoseł, Jerzy Buzek i porozmawiał z uczestnikami o wartości mediów studenckich. Naszym redaktorom udało się przeprowadzić kilka interesujących wywiadów z niektórymi mówcami, które już niedługo pojawią się na stronie CDN. Jeśli chcecie obejrzeć pełną fotorelację z wydarzenia, zapraszamy tutaj.

Dzień pierwszy i blok szkoleniowy Piotra Świerczka

Piotr Świerczek, konferencja OFMA

Wywiad Gabrieli Bączek dla radia MORS z Piotrem Świerczkiem /fot. Eden Król

Po przyjeździe do stolicy czekał na nas lunch w budynku GPW. Następnie udaliśmy się na pierwsze zajęcia. Konferencja rozpoczęła się rozmową z Piotrem Świerczkiem, gościem specjalnym IX Krajowej Konferencji OFMA. Świerczek opowiadał o realiach pracy przed kamerą, o kulisach prowadzenia swojego programu Czarno na Białym i szczerze opowiedział o problemach, jakie widzi w polskiej polityce. Wystąpienie to z pewnością zweryfikowało błędne przekonania, że praca w TVN jest możliwa tylko przy wspieraniu konkretnej partii politycznej i tuszowaniu błędów jej polityków. Reporter TVN przypominał wielokrotnie, jak ważne jest dążenie do prawdy w zawodzie dziennikarza. Dziennikarz zawsze powinien być nieugięty w odkrywaniu faktów, obiektywny i szczery do bólu – tak brzmi konkluzja z tego spotkania.

Wieczorem czekało nas oficjalne otwarcie IX edycji konferencji. Najpierw powitał nas Michał Polak, Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości. Następnie krótkie przemówienia otwierające wygłosili Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Witold Naturski, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Waldemar Zbytek, Prezes Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Otwierający small talk i fire chats

Potem zaczęła się seria rozmów, dotycząca mediów, młodych ludzi, TikToka i przyszłości Europy. Trzeba przyznać, że wybrane tematy były naprawdę aktualne i interesujące dla studentów. Gośćmi byli kolejno: Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Zarządu Związku Banków Polskich, wspomniany już Jerzy Buzek, europoseł Adam Bielan oraz wspomniany wyżej Michał Polak. Po zakończeniu tej części programu wszyscy uczestniczy otrzymali zaproszenie na integrację w L’Émotion Bistro. Była to okazja do networkingu oraz naładowania naszych baterii przed kolejnym dniem konferencji. Przypadkowe pojawienie się Ryszarda Petru w odwiedzonym przez nas bistro było ciekawym akcentem wieczoru. Młodzi dziennikarze porozmawiali ze znanym politykiem i zrobili pamiątkowe zdjęcie.

Dzień drugi

W sobotę pierwszy blok szkoleniowy zaczynał się już o 11:00. Na Giełdzie Papierów Wartościowych czekały na nas kolejne bloki szkoleniowe, trwające do południa. Każdy z bloków dzielił się na wystąpienia dwóch znanych osobistości, odbywające się w tym samym czasie. Nasza redakcja podzieliła się na dwie grupy, dzięki czemu mogliśmy być obecni i zebrać materiały ze wszystkich paneli.

„Oddaję głos do studia, halo Warszawa!” Historie z komentatorskiej dziupli. Mateusz Święcicki, Eleven Sports

W pierwszym bloku uczestniczyłam w panelu o temacie „Oddaję głos do studia, halo Warszawa!” Historie z komentatorskiej dziupli”, czyli rozmowa z Mateuszem Święcickim z Eleven Sports. Święcicki mówił o tym, jak ciężko jest pracować jako komentator sportowy poza Warszawą, o najlepszych stadionach na jakich pracował (jego ulubione stadiony to te niemieckie, a w Camp Nou podobno pracuje się zaskakująco nieprzyjemnie) i o kobietach w tej branży. Rozmowa przebiegła ciekawie i mimo że nie jestem fanką sportów, słuchałam z zainteresowaniem.

W ogniu pytań, w świetle kamer. Czy wywiad zawsze zależy od rozmówcy? Łukasz Jedliński, TVN24

Kolejnym mówcą, którego miałam przyjemność posłuchać, był Łukasz Jedliński z TVN24. Tematem wystąpienia było pytanie „Czy wywiad zawsze zależy od rozmówcy?”. Rady dziennikarza z pewnością były bardzo wartościowe. Oprócz poruszania głównego tematu, reporter opowiadał też o początkach swojej kariery, o paraliżującym stresie i innych trudach młodego dziennikarza. Publiczność miała wiele pytań, więc przemowa zmieniła się w żywą dyskusję. Jeśli zastanawiacie się, jak poradzić sobie ze stresem przed kamerą, to rada Łukasza Jedlińskiego brzmi – praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Wybory europejskie 2024: PE dla mediów. Bartosz Ochapski & Mateusz Kicka, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce

Ostatni blok szkoleniowy, w którym uczestniczyłam, dotyczył Parlamentu Europejskiego i mediów studenckich. Bartosz Ochapski i Mateusz Kicka, z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, zachęcali początkujących dziennikarzy do wzięcia udziału w obradach PE. Podkreślali, jak dużą wagę ma dla tej instytucji zaangażowanie młodych ludzi. Ochapski i Kicka krok po kroku pokazali uczestnikom, jak postarać się o otrzymanie zaproszenia na obrady Parlamentu z ramienia mediów studenckich. Możecie więc trzymać kciuki za pojawienie się na naszej stronie relacji z obrad PE w ciągu najbliższych miesięcy.

Mediathon

mediathon, konferencja OFMA

Zdjęcie grupowe uczestników Mediathonu 2023 /fot. Eden Król

Po blokach szkoleniowych odbył się konkurs Mediathon, w którym wzięły udział nasze koleżanki z Radia MORS. Konkurs polegał na przygotowaniu projektu aktywności dziennikarskich, w kategorii Europa lub kategorii Giełda, które można by zorganizować w mediach studenckich. Następnie uczestnicy prezentowali swoje prace przed Jury. Na zwycięzców w dwóch kategoriach czekała nagroda pieniężna w wysokości 5000 złotych na realizację przedstawionego projektu. Na wszystkich uczestników Mediathonu czekała też nagroda pocieszenia. Drużyna Radia MORS składała się z Zuzanny Bielewicz, Magdaleny Harasimiuk, Aleksandry Łątkowskiej i Weroniki Urbańskiej. Niestety, w tej edycji nie udało się zwyciężyć reprezentantkom Uniwersytetu Gdańskiego, a wygranymi zostało Radio UKSW oraz Seta TV. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Pożegnanie

O 20:30 przyszedł czas na zakończenie konferencji i pożegnalny bankiet. Późniejszym wieczorem uczestnicy konferencji spotkali się w Room 13, aby pożegnać się z nowymi znajomymi i oficjalnie zwieńczyć te dwa dni pełne nauki i zbierania doświadczenia zawodowego.

Relacje uczestniczek

uczestniczki konferencji OFMA

od lewej: Gabriela Bączek i Lilianna Chomicz /fot. Eden Król

IX Konferencję OFMA będę wspominać bardzo ciepło, nie tylko ze względu na możliwość uczestnictwa w naprawdę ciekawych rozmowach i otrzymania rad dotyczących zawodu od profesjonalistów, ale też dzięki ludziom, których poznałam podczas tej przygody. Moje hotelowe współlokatorki należą do grona tych osób, więc postanowiłam je spytać, jak wspominają ten czas i jakie wrażenia mają już po zakończeniu konferencji.

Lilianna Chomicz: “Przyjechałam z Opola. Reprezentuję Gazetę Studencką z z Uniwersytetu Opolskiego. IX OFMA to druga z rzędu edycja, na której byłam. Jest jedną z moich ulubionych ogólnopolskich konferencji, dlatego cieszyłam się, że znów mogłam na nią pojechać. Przede wszystkim bardzo podobała mi się atmosfera i zaangażowanie uczestników w panele i wydarzenia integracyjne. Bez tego warsztaty panelowe nie byłyby tak satysfakcjonujące. Najlepiej będę wspominać przerwy między wystąpieniami, podczas których w kuluarach mogliśmy prywatnie zdobyć kontakty do zawodowych dziennikarzy i poradzić się w kwestiach praktyki dziennikarskiej. Oczywiście nie mogę zapomnieć też o moich wspaniałych współlokatorkach, z którymi miałam szansę miło spędzić czas na pysznych przerwach kawowych.”

Anna Jóźwik: „Cześć, nazywam się Anna Jóźwik, przyjechałam z Poznania. Studiuję na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i reprezentuję Radio Meteor.  Było to moje pierwsze ogólnopolskie forum mediów akademickich i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Zdecydowałam się na panel PR & Marketing i był to strzał w dziesiątkę. Bardzo rzeczowi prelegenci, którzy działali na przykładach w swojej branży, co mi się podobało. Najlepszym wspomnieniem z konferencji będzie na pewno atmosfera, jaka panowała podczas całego wyjazdu. Otwarci ludzie, pełni pomysłów i z otwartymi umysłami. To bardzo lubię i bardzo miło mi było spędzać z tymi ludźmi czas.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *