OFMA – Unia Europejska skupiona na gen Z

Jerzy Buzek / fot. Aleksander Szlęzak

Zbliżające się wybory do Europarlamentu były ważnym tematem IX krajowej konferencji OFMA. Wydarzenie organizowane w dniach 1–2 grudnia w Warszawie stało się platformą do wymiany myśli, poglądów i doświadczeń. Adepci dziennikarstwa mogli dowiedzieć się m.in., jaki wpływ na ich przyszłą pracę może mieć Unia Europejska i jak skorzystać z możliwości, które daje ona mediom. 

Jednym z partnerów generalnych konferencji OFMA było Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Unia Europejska silnie wspiera adeptów dziennikarstwa. Uznaje ich kluczową rolę w kształtowaniu pluralizmu i wolności mediów. W obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu medialnego, UE konsekwentnie podejmuje kroki do stworzenia dobrych warunków pracy dla nowych pokoleń dziennikarzy. Takie zaangażowanie pozwala budować w całej Europie młodą kadrę, która będzie potrafiła skutecznie obsługiwać medialnie instytucje UE. Jest to forma zadbania o jakość komunikacji w przyszłości. Podczas konferencji OFMA niejednokrotnie podkreślano, że w Parlamencie Europejskim dziennikarze odgrywają bardzo ważną rolę. Są kluczowym elementem układanki. Sceny z polskiego Sejmu, gdzie posłowie często uciekają od odpowiedzi, ciężko dostrzec w Europarlamencie. To instytucja, która zabiega o komfort i jakość dziennikarskiej pracy, czego uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się podczas szkolenia przeprowadzonego przez Attaché prasowych Parlamentu Europejskiego w biurze PE w Polsce: Bartosza Ochapskiego i Mateuszka Kicke. Młodzi dziennikarze mogli m.in. dowiedzieć się, jak skutecznie pozyskiwać informacje o działaniach unijnych instytucji, a także jak aplikować na wyjazdy na sesje plenarne do Strasburga i Brukseli.

MEDIA I FINANSE W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI 

Ważnym punktem w programie wydarzenia był także segment – Firechat. Były to krótkie rozmowy z ekspertami, które dotyczyły rzetelności mediów w erze TikToka, postaw obywatelskich wśród młodych czy edukacji ekonomicznej i europejskiej w mediach studenckich. Jednym z gości tego panelu był Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a aktualnie europoseł. – Państwo macie ogromny wpływ na rzeczywistość. Kształtujecie pojęcie o świecie, życiu społecznym i zbiorowości wśród wielu młodych osób i ich rodzin. – Powiedział do zebranych premier – Wasze opinie nadzwyczaj się liczą. To, co propagują i wyjaśniają media studenckie, ma kolosalny wpływ na sytuację w kraju. – dodał.

W rozmowie z profesorem Buzkiem nie zabrakło także wątków ekonomicznych. – Podstawą wszystkiego co dzieje się w kraju i będzie się działo, jest gospodarka. Ona ma różne wymiary. Trzeba bardzo mocno postawić na wyjaśnienie problemów ekonomii. Trzeba mówić, czym jest inflacja, bankowe współzależności, PKB. Należy wyjaśniać podstawowe rzeczy. – podkreślił profesor Buzek. Były premier mówił także o istocie samorządów, o tym, jak czynniki gospodarcze wpływają na nasze mniejsze lub większe ojczyzny. Do zrozumienia tych podmiotów niezbędne jest pojmowanie zasad ekonomii, inwestowania środków, czyli tych wszystkich procesów, które nas otaczają, ale nie myślimy o nich szczególnie na co dzień.

POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ – CO DALEJ?

We współpracy z telewizją studencką Neptun TV przeprowadziliśmy rozmowę z premierem Buzkiem, która dotyczyła m.in. wyzwań, jakie czekają Polskę w powyborczej rzeczywistości i roli naszego kraju w Unii Europejskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *