“Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”- relacja ze spotkania z Tomaszem Tomaszewskim

 

Wystawa Tomasza Tomaszewskiego w Galerii PhotoMedia+/ fot. Eden Król

W czwartek, 16 listopada na WNS odbył się wykład i otwarcie wystawy Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś słynnego polskiego fotografa Tomasza Tomaszewskiego. O godzinie 10 w auli s 207 uczestnicy mogli spotkać się twarzą w twarz z wirtuozem fotografii.

Fotograf został ciepło przyjęty wśród społeczności UG. Na wykład przyszli zarówno studenci, jak i profesorowie. Tomaszewski podzielił się ze zgromadzonymi paroma anegdotami z życia zawodowego. Wszedł również w dyskusję z dziennikarzami sportowymi,  negując znaczenie fotografowania sportu.

Podkreślił rolę klasycznej, artystycznej fotografii we współczesnym świecie. Odczytał zgromadzonym list Zbigniewa Herberta do studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z 1995. Chciał w ten sposób podkreślić, jak ważna jest odwaga w byciu sobą pomimo trudu wynikającego z bycia ambitną jednostką.

Wykład Tomasza Tomaszewskiego / fot. Eden Król

O 12:00 odbyło się otwarcie wystawy. 29 zaprezentowanych zdjęć jest tylko małym ułamkiem ze 150 elementowej kompozycji z nowo wydanej książki The World Is Where You StopKsiążka ta jest spojrzeniem Tomaszewskiego  na świat w perspektywie jego 50-letniej kariery fotografa. Ukazuje ona

świat, który zachwyca, wprawia w zdumienie, ale też przeraża i smuci. Zdjęcia nie mówią, dlaczego taki jest świat, ale zadaje istotne pytanie: Dokąd zmierzamy?

Tak Tomasz Tomaszewski wypowiada się o swojej publikacji:

“Podnoszę aparat do oka i wybieram fragment świata.

Intuicyjne, może trochę rozumowo, ale na pewno z przekonaniem, że niczego nie udaję, że jestem sobą. Wtedy właśnie dźwięk wyzwalanej migawki odczuwam jako zdumiewającą przyjemność I radość, którym towarzyszy potrzeba zapamiętania  czegoś istotnego, zaskakującego i niepospolitego.

Tak wybrany kadr staje się niejako całym światem, a ja odkrywam, że jest on nie tylko dziwniejszy niż sobie wyobrażałem , ale dziwniejszy niż mogę sobie wyobrazić. (…)

Próbuję przyłapać mój świat w jego atrakcyjnym momencie, uprzywilejowanym i wyjątkowym nieustannie odnosząc wrażenie, że w pełni nie mogę osiągnąć tego co bym chciał, ale jednocześnie też nie przestanę chcieć tego, czego nie mogę.”

Wystawę Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś można podziwiać w Galerii 301 PhotoMedia+ na poziomie 300. Zdjęcia będą zdobić tamtejsze ściany aż do 31 stycznia 2024 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =