Muzyczne premiery jesieni

słuchawki muzyka

fot. Pixbay.com / autor: Pexels

Opadające liście, chłodne wieczory i tłumy studentów wędrujących każdego ranka na uczelnie, to wyraźne oznaki tego, że jesień jest w pełni. Świat na zewnątrz robi się coraz bardziej ponury, ale scena muzyczna ożywa pełnym blaskiem i obiecuje niezapomniane doznania dźwiękowe. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym premierom, które wypełnią Wasze słuchawki nowymi brzmieniami. Od wyczekiwanych powrotów znanych artystów, po debiuty, które mogą zdobyć wasze serca. 

 

Happysad

W sierpniu tego roku Happysad ogłosił swoją jesienną trasę koncertową, podczas której zagrają koncerty w piętnastu polskich miastach. 15 września opublikowano singiel Pył, promujący trasę. Do jego współtworzenia zespół zaprosił Kasię Lins. 

,,Czuliśmy, że powinien być to duet i dlatego ostro walczyliśmy, aby udało się podopinać wszystkie terminy i zaprosić do zaśpiewania bardzo zajętą Kasię Lins, pracującą aktualnie nad swoją najnowszą płytą. Kasia wnosi do utworu rzadkie w naszej twórczości kolor i emocję. Bardzo za to dziękujemy!” – napisano na oficjalnym profilu grupy na Facebooku. 

Happysad to zespół rockowy, który mimo upływu lat utrzymuje wysoki poziom i swoją muzyką łączy kolejne pokolenia. Utwór Pył dzięki obecności Kasi Lins, zdecydowanie wyróżnia się na tle ich dotychczasowej dyskografii. Do piosenki powstał również teledysk, wyreżyserowany przez Aleksandra Wilka. Wystąpiły w nim, między innymi, dzieci członków grupy.

Sufjan Stevens

Urodzony w Detroit wokalista, autor tekstów i kompozytor znany jest z bardzo emocjonalnych utworów, łączących w sobie elementy elektroniki, folku, indie rocka i indie popu. Artysta szczególnie zasłynął z wydanego w 2017 roku albumu Mystery of Love, który stanowił ścieżkę dźwiękową filmu Tamte dni tamte noce.

Stevens do niedawna stronił od dzielenia się swoim życiem prywatnym. Mimo to, najnowszy album Javelin okazał się być momentem w jego karierze, gdzie zdecydował się na ogromną szczerość z fanami, co wywołało duże poruszenie. Zadedykował go swojemu partnerowi, który zmarł w kwietniu tego roku.

W nowych utworach śpiewa o swoim postrzeganiu miłości, cierpieniu z nią związanym oraz tęsknocie. Podobnie jak większość jego dzieł, Stevens napisał, nagrał i wyprodukował album niemal całkowicie sam.

Daria ze Śląska

Podobnie jak Happysad, w trasę tej jesieni wyruszyła także Daria Ryczek-Zając, znana szerzej jako Daria ze Śląska. Wokalistka, tworząca głównie melancholijne utwory z bardzo osobistymi tekstami, przez wielu uznana za odkrycie 2023 roku, wydała ostatnio singiel To nie zabawa. Promuje on nadchodzące wydawnictwo, mające stanowić uzupełnienie albumu Tu Była. 

Ten wyróżniający się dynamiką utwór uzupełniony został klipem wyreżyserowanym przez Agatę Trafalską. Nawiązuje on do przeszłości wokalistki, która przed rozpoczęciem kariery muzycznej przez 11 lat trenowała siatkówkę. 

Minialbum ma ukazać się wiosną przyszłego roku. 

Ed Sheeran

Irlandzki wokalista oficjalnie zakończył swój 10- letni cykl albumów, nazwanych symbolami matematycznymi. We wrześniu ukazała się jego siódma płyta zatytułowana Autumn Variations, która, jak wskakuje nazwa, już w zamyśle miała bezpośrednio nawiązywać do trwającej pory roku. 

 ,,Zeszłej jesieni odkryłem, że ja i moi przyjaciele przechodzimy przez wiele życiowych zmian. Po gorącym lecie wszystko albo się uspokoiło, ustabilizowało, rozpadło, stanęło na głowie lub implodowało” – wyznał Ed Sheeran.  

Artysta chciał w nowych utworach, opowiedzieć o wymagających sytuacjach z perspektywy swojej, jak i swoich przyjaciół oraz uchwycić w nich magiczny klimat jesieni. Dźwiękowo płyta stanowi powrót do przeszłości twórczości Sheerana. Usłyszymy w niej dużo charakterystycznej dla niego gitary akustycznej. 

Taco Hemingway i Daria Zawiałow

W ostatni dzień kalendarzowego lata do sieci trafiła wyczekiwana płyta Taco Hemingwaya 1-800 Oświecenie. 

14 utworów przeplecione zostało przerywnikami, stylizowanymi na audycję radiową, w których w rolę spikera wcielił się sam Taco. Zachęca w nich słuchaczy do refleksji nad własnym życiem i udziela rad osobom dzwoniącym do studia. Nowe wydanie zawiera także wiele nawiązań do albumu Marmur z 2016 roku. 

Na koncept albumie oprócz samego Filipa Szcześniaka usłyszymy również między innymi Darię Zawiałow, w utworze Mix Sałat. Role odwróciły się 29 września, gdy Daria wydała singiel SUPRO promujący jej nadchodzącą płytę Dziewczyna Pop. Gościnnie możemy usłyszeć na nim właśnie Taco Hemingwaya, który nie tylko rapuje, ale również śpiewa, co zaskoczyło wielu słuchaczy. 

 ,,Dzięki Fifciu za ubarwienie tego numeru. Ciągle mnie zaskakujesz! Bardzo się cieszę, że “SUPRO” jest idealną kontrą do mroczniejszego “MIXU SAŁAT”, który ujrzał światło dzienne jako pierwszy!” – podzieliła się wokalistka na swoich mediach społecznościowych.  

Do singla powstał teledysk, w którym wystąpiła sama Daria oraz aktor Tomasz Kot, wcielający się w rolę rapera.  

Nowy album Darii Zawiałow ukaże się już 20 października i będzie zawierał utwory inspirowane Stanami Zjednoczonymi. To właśnie tam, po Helsinkach i Japonii artystka zdecydowała się zabrać swoich fanów w muzyczną podróż. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *