18/10/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w Ninatece!

2 min read

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku i jest to jedyny tego typu festiwal, a nawet jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Festiwalu od 18 lat stara się poprzez sztukę filmową, podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Celem Festiwalu jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Pokazywane są produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie.

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA odbędzie się w dniach 16-22 listopada.  Ze względu na panującą pandemię, festiwal odbędzie się w całości online. Strona ninateka.pl bezpłatnie i bez reklam udostępnia aż 19 tytułów, w tym premiery online fabuł i dokumentów pokazywanych na największych festiwalach filmowych o tematyce żydowskiej na świecie!

• Pokaz przedfestiwalowy 11 listopada godz. 20.00 – 18 listopada godz. 20.00
    • W ciemności, reż. Agnieszka Holland, Kanada / Niemcy / Polska 2011
  • 16 listopada godz. 20.00 – 18 listopada godz. 20.00
    • Man on the bus (Człowiek z autobusu), reż. Eve Ash, Australia 2019
    • Past Life (Poprzednie życie), reż. Avi Nesher, Izrael / Polska 2016
    • Love Rituals (Rytuały miłosne w Izraelu) reż. Jascha Hannover, Niemcy 2019
    • Simple Things (Zwyczajne sprawy), reż. Liel Sharon Gur, Izrael 2019
    • Hollywood’s Second World War (Wojna Hollywoodu), reż. Jascha Hannover, Niemcy 2019
    • The memory of Auschwitz (Pamięć o Auschwitz), reż. Manfred van Eijk, Holandia 2020
    • Ganef (Złodziej), reż. Mark Rosenblatt, UK 2020
  • 18 listopada godz. 20.00 – 20 listopada godz. 20.00
    • Dzień gniewu, reż. Jacek Raginis-Królikiewicz, Polska 2019
    • The young KADYAS (Projekt Kadyas), reż. Yvonne Andrä, Eyal Davidovitch, Wolfgang Andrä, Niemcy 2020
    • Yiddish (Jidysz), reż. Nurith Aviv, Francja / Izrael 2020
    • My Sacred Talisman (Talizman), reż. Mihhail Plutahhin, Rosja 2020
    • Einsame Helden (Samotni bohaterowie), reż. Peter Harlt, Niemcy 2019
    • Lone Soldier (Samotna żołnierka), reż. Shany Azoulay and Rutger Knol, Holandia 2019
    • Le Formulaire (Formularz), reż. Filip Flatau, Francja 2020
  • 20 listopada godz. 20.00 – 22 listopada godz. 20.00
    • The Windermere Children (Dzieci z Windermere), reż. Michael Samuels, Niemcy / UK 2020
    • Safer in Silence (Lepiej milczeć), reż. Corinne Niox Chateau, USA 2020
    • Hen i wojna, reż. Adam Wyżyński, Barbara Głębicka-Giza, Polska 2020
    • The Secrets (Sekrety), reż. Avi Nesher, Izrael 2007
    • In your eyes (W Twoich oczach), reż. Barak Heymann, Izrael 2018

Pokazy będą odbywać się również na kanale WJFF.pl na Vimeo. Wszystkie filmy pokazywane online będą dostępne wyłącznie na terytorium Polski. Filmy wyświetlane będą w językach oryginalnych i z polskimi napisami. Pełny program 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o tematyce Żydowskiej dostępny na stronie organizatora. Wszystkie projekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące są bezpłatne!