06/11/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

#Wieczna Wojna – Miliony Hamasu

4 min read

Hamas, jak wygląda jego finansowanie? Czy środki pozyskiwane na konflikt na Bliskim Wschodzie są legalne, czy nie? Czy pieniądze z organizacji charytatywnych naprawdę trafiają do potrzebujących, czy są wykorzystywane do finansowania działań terrorystycznych? Odpowiedzi na te pytania mogą rzucić nowe światło na jeden z największych konfliktów ostatnich dziesięcioleci.

Hamas

zdjęcie przedstawia pożar w nocy na głównym planie znajduje się wieża przewodząca linie prądu
fot. Torben Bühl/żródło: Pexels

Hamas, czyli Islamski Ruch Oporu, został założony w 1987 roku przez szejka Ahmeda Jasina. Jest to organizacja terrorystyczna, która przejęła pełnię władzy w Strefie Gazy w 2007 roku. Ich przeciwnicy polityczni z ugrupowania Al-Fatah zostali wtedy rozbici. Od tego momentu Strefa Gazy znajduje się pod rządami Hamasu, a Zachodni Brzeg jest kontrolowany przez pozostałości Al-Fatah.

Ideologia

Hamas, jak każda organizacja polityczna, posiada swój manifest ideologiczny. W pierwotnej wersji tzw. Karty Hamasu z 1988 r. tak przedstawiono podstawowe założenia organizacji:

  • Izrael będzie istniał, dopóki nie unieważni go islam, tak jak unieważnił inne państwa.
  • Organizacje syjonistyczne są źródłem demoralizacji społeczeństwa.
  • Wyrzeczenie się jakichkolwiek terenów Palestyny oznacza wyrzeczenie się części religii islamu.
  • Kobiety zostały stworzone dla mężczyzn, więc ich rolą jest opieka nad dziećmi oraz moralne przewodnictwo.
  • Hamas jest tolerancyjny wobec innych religii, pod warunkiem, że akceptują one pełną suwerenność islamu.
  • Konstytucją powinien być  Koran.
  • Żydzi odpowiadają za większością konfliktów zbrojnych na świecie, w tym rewolucję  francuską i I wojnę światową.

W 2017 roku Karta Hamasu została zaktualizowana i obecnie nie mówi się już o walce z Żydami, lecz o walce z syjonistami.

Finansowanie Hamasu: Iran i Katar

Każda organizacja o charakterze terrorystycznym potrzebuje funduszy do realizowania swych działań. Pieniądze są zatem kluczową kwestią dla funkcjonowania wszelkiego rodzaju ugrupowań terrorystycznych.

Szacowany budżet roczny Hamasu wynosi około 450 mln dolarów. Jego głównymi sponsorami są Katar, Iran oraz różne organizacje charytatywne.

Środki z Kataru trafiały do Hamasu pod pretekstem wsparcia humanitarnego. Siły Izraelskie były tego w pełni świadome, jednak akceptowały ten fakt w ramach prowadzonej polityki „pieniądze za spokój”: Hamas wstrzymał ostrzał rakietowy Izraela, a Izrael pozwalał na transfer pieniędzy do Strefy Gazy.

Z kolei Iran zapewnia Hamasowi bezpośrednie wsparcie militarne, dostarczając rakiety, broń oraz organizując szkolenia wojskowe. Palestyna stała się pionkiem w rękach Iranu, który skrupulatnie buduje swoją pozycję na Bliskim Wchodzie kosztem narodu, który uznaje za braterski.

Finansowanie Hamasu: Organizacje charytatywne i międzynarodowe

Organizacje charytatywne, często powstające w dobrej wierze, również przyczyniają się do dalszego rozlewu krwi. Fundacje te wzbudzają współczucie u darczyńców, przedstawiając obrazy cierpiących ludzi ze Strefy Gazy. Żerując na emocjach, zbierają fundusze na pomoc dla uchodźców. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy środki te, zamiast trafiać do potrzebujących, są przekazywane Hamasowi, np. na dalszy rozwój podziemnych tuneli. W 2003 roku Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych uznał pięć organizacji charytatywnych za organizacje terrorystyczne, w związku ze wspieraniem Hamasu.

  • Comité de Bienfaisance et de Secours aux Palestiniens (CBSP) główna siedziba — Francja.
  • Association de Secours Palestinien (ASP) główna siedziba — Szwajcaria.
  • Palestinian Relief and Development Fund (Interpal) główna siedziba — Wielka Brytania.
  • Palestinian Association in Austria (PVOE) główna siedziba — Austria.
  • Sanabil Association for Relief and Development główna siedziba — Liban.

Zdaniem prezydenta George’a Busha i sądu organizacje bezpośrednio wspierały terroryzm, wchodząc w skład rozległej infrastruktury Hamasu. Na mocy prerogatywy prezydenta ich środki finansowe zostały zamrożone w USA.

ilustracja przedstawia logo organizacji UNWRA
fot. logo UNWRA/ źródło: domena publiczna

UNWRA, czyli Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim wschodzie, powołana w 1949 roku, w świetle najnowszych relacji także odgrywa ważną rolę w finansowaniu Hamasu. UNWRA dostarcza mieszkańcom Strefy Gazy jedzenie, leki oraz zapewnia miejscowym wsparcie edukacyjne. Aby móc tam funkcjonować, agencja musi ściśle współpracować z lokalną władzą, czyli Hamasem. Po ataku z 7 października 2023 roku, na podstawie nagrań Hamasu, zidentyfikowano 12 terrorystów jako pracowników UNWRA. W czerwcu 2024 roku około stu Izraelczyków wniosło zbiorowy pozew przeciw UNWRA, oskarżając agencję o finansowanie terroryzmu. Jednym z głównych zarzutów jest to, że instytucja ta powierzyła wymianę dolarów na szekle (walutę używaną w Strefie Gazy) bankowi związanemu z Hamasem. Za wiedzą kierownictwa UNWRA bank miał pobierać procent od każdej transakcji na rzecz Hamasu, co według oskarżycieli przyniosło organizacji zyski przekraczające miliard dolarów.

Legalne źródła

Finanse Hamasu to nie tylko zakulisowe i nielegalne środki. Jako organizacja sprawująca władzę w Strefie Gazy, wykorzystuje ona również aparat administracyjny do własnych celów. Jednym z przykładów jest nakładanie ceł na praktycznie wszystko, co wjeżdża do Strefy Gazy. Wiosną 2023 r. owoce i warzywa z Izraela zostały obłożone 230- procentowym podatkiem. Za parę dżinsowych spodni należało odprowadzić do Hamasu 3 dolary, a za kilogram Egipskich ryb około 5 dol. Według różnych szacunków do organizacji trafiało około 26 mln dol. miesięcznie. Tak nałożone podatki jedynie pogłębiły kryzys wśród ludności palestyńskiej, prowadząc do jeszcze większego wzrostu cen i pogarszając już istniejące problemy ekonomiczne.

 

Poprzednie części: #WiecznaWojna – początek oraz #WiecznaWojna – Plan Dalet.

CDN-ciąg dalszy nastąpi