18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Jak odnaleźć się na UG? – poradnik dla pierwszoroczniaków

2 min read
Confused puzzled brunette intelligent woman geek has clueless expression, clasps hand in bewilderment, holds colourful folders with important inforrmation, doesnt know what expect, stands indoor

/źródło: Freepik

Rozpoczęcie studiów to wkroczenie w nową rzeczywistość. Jesteś świeżo upieczonym studentem i nie wiesz, jak się odnaleźć w murach uczelni? Redakcja CDN przygotowała dla Ciebie zestaw porad, które ułatwią Ci życie i pomogą znaleźć Twoje miejsce wśród studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

  1. Poznaj dobrze swój wydział

UG składa się z 11 wydziałów, z czego każdy rządzi się swoimi prawami. Wykorzystaj pierwsze dni na zlokalizowanie kluczowych miejsc, takich jak: dziekanat, sekretariat, szatnia oraz sale, w których będą się odbywać Twoje zajęcia. Zapoznaj się także ze stroną internetową wydziału – to z niej będziesz czerpać wiedzę o zmianach w Twoim rozkładzie zajęć.

  1. Nowa szkoła, nowe zwyczaje

Kiedy trafisz już na zajęcia, prawdopodobnie możesz doświadczyć lekkiego szoku kulturowego. Choć po szkole średniej możesz być przyzwyczajony do wielu sztywnych reguł i zasad, na studiach wszystko to, do czego przywykłeś, może mieć inną formę. Nie ma bezwzględnego zakazu wyjmowania telefonów komórkowych, z wykładu możesz wyjść, kiedy masz na to ochotę.  Osoby palące nie muszą chować się przed wykładowcami, choć należy pamiętać, że w wielu miejscach na campusie panuje zakaz palenia. Podobnie jest ze sposobem zwracania się do prowadzących. Zamiast szkolnego „Proszę Pani” używa się zazwyczaj tytułu naukowego, np. „Panie Doktorze”. Każdy jest człowiekiem, więc jeśli zdarzy Ci się zapomnieć, czy masz do czynienia z magistrem, czy panią prodziekan, najbezpieczniejszą formą jest „Pan/Pani Profesor”.

  1. Zapoznaj się ze studenckimi zniżkami

Powszechnie znanym faktem jest to, że większość studentów nie ma nadmiaru pieniędzy. Tu wkracza ona, cała na zielono – legitymacja studencka, która upoważnia do wielu ulg i zniżek. Obejmuje to nie tylko pociągi, komunikacje miejską, ale również lokale gastronomiczne, bary czy nawet księgarnie lub szkoły językowe. Bo po co przepłacać?

  1. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zaliczyć przedmiot

Każdy przedmiot ma swoje własne zasady zaliczenia, mniej lub bardziej przyjazne dla  studenta. Niektóre zajęcia mogą mieć ocenę z obecności, a w przypadku innych konieczne mogą być wejściówki, projekty, egzaminy, kolokwia. W czasie pierwszych zajęć zorientuj się, w jaki sposób możesz zdać przedmiot i czego oczekiwać od swojego wykładowcy.

  1. Koła naukowe, czyli zdobywaj doświadczenie i znajomych

Znajomości są w życiu potrzebne. Warto zapoznać się z osobami ze starszych roczników, które mogą Ci powiedzieć, czego się spodziewać, a nawet poczęstować Cię notatkami z zajęć. Świetnym sposobem na poznanie znajomych są koła studenckie: w nich możesz realizować swoją pasję, poznać podobne do siebie osoby,  a nawet zrealizować swoje praktyki studenckie. Listę kół wszystkich kół naukowych znajdziesz na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

Potrzebujesz porad dotyczących nauki? Zajrzyj do poradnika „Jak przetrwać sesję?