Wymęczony awans Polaków. Podsumowanie pierwszej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej

polska francja pilka reczna mistrzostwa swiata 2023

fot. ZPRP

Zakończyła się faza wstępna mistrzostw świata w piłce ręcznej. Polacy ze sporymi problemami awansowali do głównej części turnieju. Bez dnia przerwy handballowy mundial trwa, a przed Polakami kolejne trudne spotkania.

Zgodnie z oczekiwaniami główni faworyci do końcowego zwycięstwa z kompletem punktów przeszli przez fazę wstępną. Wyniki grupy A oraz C nie wzbudziły większych zaskoczeń, gdyż zarówno Hiszpanie, jak i Szwedzi bezproblemowo ograli resztę rywali. Przed meczami Polaków pokładano wielkie nadzieje na dobre wyniki, a wyrównany mecz z Francją mógł napawać optymizmem. Brutalna weryfikacja nastąpiła jednak w sobotnim starciu ze Słowenią, gdzie nasi szczypiorniści kompletnie nie istnieli na parkiecie. Wymęczone zwycięstwo z outsiderem grupy, jakim była Arabia Saudyjska niespecjalnie dobrze wróży przed drugą fazą.

Zbiór D był najbardziej wyrównany, gdyż wszystkie trzy zespoły, które wyszły do części zasadniczej, toczyły względnie wyrównane boje. Wciąż dobrą formę utrzymuje Portugalia, która ponownie wyrasta na czarnego konia turnieju, podobnie jak na ostatnich igrzyskach olimpijskich. Grupy E, F oraz G również bez zaskoczeń — Niemcy, Norwegowie oraz Egipcjanie bez większych przeszkód rozprawili się z rywalami. Z tej trójki niewątpliwie najlepiej pokazali się reprezentanci Afryki, których poważnie trzeba brać w kwestii drużyn, które mogą awansować do strefy medalowej. Małym zaskoczeniem była wygrana USA z Maroko w grupie G. Zestaw H również bez sensacji, Dania zdemolowała pozostałą trójkę. Najgorszy zespół każdego zbioru zagra w Pucharze Prezydenta o miejsca 25-32. Reszta awansowała do głównej części turnieju.

Wyniki fazy wstępnej:

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H
Hiszpania Francja Szwecja Portugalia Niemcy Norwegia Egipt Dania
Czarnogóra Słowenia Brazylia Islandia Serbia Holandia Chorwacja Bahrajn
Iran Polska Republika Zielonego Przylądka Węgry Katar Argentyna  Stany Zjednoczone Belgia
Chile Arabia Saudyjska Urugwaj Korea Południowa Algieria Macedonia Północna Maroko Tunezja

W fazie zasadniczej 24 reprezentacje podzielone zostały na cztery sześciozespołowe grupy. Polacy trafili do zbioru pierwszego. Z zespołami, z którymi już się mierzyliśmy nie będziemy ponownie rywalizować, a naszymi przeciwnikami będą trzy nowe reprezentacje. Na kibiców handballu czekają już prawdziwe klasyki: Hiszpania vs Francja, Szwecja vs Portugalia, Dania vs Egipt. Zespoły z fazy wstępnej do fazy zasadniczej awansują ze wszystkimi punktami zdobytymi przeciwko innym zespołom, które awansowały. Oczka zdobyte za spotkanie z najgorszą reprezentacją, która spadła do Pucharu Prezydenta nie przechodzą. Z głównej części turnieju do ćwierćfinałów awansują najlepsze dwie ekipy każdej grupy. Pozostałe drużyny zakończą swój udział w mistrzostwach świata. Faza zasadnicza potrwa od 18 do 23 stycznia.

Podział na grupy fazy zasadniczej:

Grupa I Grupa II Grupa III Grupa IV
Hiszpania Szwecja Norwegia Dania
Francja Portugalia Niemcy Egipt
Słowenia Islandia Serbia Chorwacja
Czarnogóra Węgry Holandia Bahrajn
Polska Brazylia Katar Belgia
Iran Republika Zielonego Przylądka Argentyna Stany Zjednoczone

Polska swoje spotkania rozegra 18,20 oraz 22 stycznia. Naszymi rywalami będzie kolejno Hiszpania, Czarnogóra oraz Iran. Wybrane mecze, oraz spotkania polskiej kadry oglądać będzie można na otwartym kanale Telewizji Polskiej oraz w Viaplay. Wszystkie starcia z udziałem naszych szczypiornistów odbędą się w krakowskiej Tauron Arenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 9 =