Polacy poznali rywali w eliminacjach do Euro 2024

losowanie euro 2024

fot. Lukas Schulze – UEFA / Getty Images

Nie ma co się oszukiwać — Polska trafiła do naprawdę łatwej grupy, unikając europejskich potęg. Awans naszych Orłów i to z pierwszego miejsca jest obowiązkiem. Mecze kwalifikacyjne do mistrzostw Starego Kontynentu ruszą w marcu przyszłego roku, a sam turniej finałowy odbędzie się w czerwcu i lipcu 2024.

W ceremonii Giorgio Marchetti zastępca sekretarza generalnego UEFA, wspierany był przez kilka byłych gwiazd światowego futbolu. Kulki losowali mistrzowie świata z 1990 roku Jürgen Klinsmann i Karl-Heinz Riedle, włoski zwycięzca mundialu z 2006 roku Gianluca Zambrotta i jego rodak, wicemistrz globu i wicemistrz Europy z kolejno 1994 i 2000 roku, Demetrio Albertini. Polska reprezentacja losowana była z pierwszego koszyka. Kulka z nazwą naszego kraju została wyciągnięta jako piąta, co umieściło nas w grupie E. W drugiej turze do naszego zbioru dołączyli nasi południowi sąsiedzi Czesi. Kolejną ekipą była Albania, z czwartego koszyka doszły Wyspy Owcze, a z piątego Mołdawia. Jasnym dla wszystkich stało się to, że jesteśmy zdecydowanym faworytem tej grupy.

Ciekawie za to rysuje się rywalizacja w zbiorze B, tam dojdzie od starcia Holandii ze słabo ostatnio dysponowaną Francją. Uwagę przykuwa na pewno grupa I, gdzie brakuje jednoznacznego faworyta i możemy być świadkami interesujących spotkań o awans na Euro 2024. Najlepiej jednak prezentuje się grupa C, gdzie o ironio, trafili na siebie finaliści poprzedniej edycji. W dodatku Ukraina nie będzie bez szans na sprawienie jakiejś niespodzianki.

Krótkie eliminacje

Do turnieju finałowego pojadą dwie najlepsze ekipy z każdego zbioru oraz trzy zespoły wyłonione z baraży. Pierwsze mecze eliminacji odbędą się na początku marca przyszłego roku. Przerw reprezentacyjnych będzie nieco więcej (lub będą one dłuższe) z racji małej ilości czasu na rozegranie wszystkich spotkań, gdyż potencjalny jesienny termin zgrupowania w tym roku blokuje mundial w Katarze. Mistrzostwa Starego Kontynentu odbędą się w dniach 14 czerwca – 14 lipca 2024 roku w Niemczech. Turniej odbędzie się w 10 różnych miastach. Tytułu bronią Włosi, po wygranej w finale Euro 2020 z Anglią na Wembley.

Tak prezentują się grupy eliminacji do Euro 2024:

Grupa A: Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cypr

Grupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltar

Grupa C: Włochy, Anglia, Ukraina, Macedonia Północna, Malta

Grupa D: Chorwacja, Walia, Armenia, Turcja, Łotwa

Grupa E: Polska, Czechy, Albania, Wyspy Owcze, Mołdawia

Grupa F: Belgia, Austria, Szwecja, Azerbejdżan, Estonia

Grupa G: Węgry, Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Litwa

Grupa H: Dania, Finlandia, Słowenia, Kazachstan, Irlandia Północna, San Marino

Grupa I: Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Kosowo, Białoruś, Andora

Grupa J: Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Luksemburg, Słowacja, Liechtenstein

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.