Iga Świątek zwyciężczynią US Open 2022! Jak wyglądał finał?

swiatek jabeur

Iga Świątek pokonała Ons Jabeur wynikiem 2:0 i zwyciężyła w tegorocznej edycji US Open. Dla Polki to już trzeci wielkoszlemowy tytuł w karierze. Oprócz pucharu Polka dostała również czek na 2,6 miliona dolarów, czyli równowartość 12 mln złotych. Od poniedziałku obie panie to numer jeden oraz dwa światowego rankingu WTA.

Iga bardzo dobrze rozpoczęła mecz od wygrania pierwszego gema, a w kolejnym przełamała rywalkę, wygrywając do zera. Drobny problem pojawił się w piątym gemie, przy serwisie Polki. Jabeur odłamała Świątek, stając przed szansą wyrównania stanu meczu, lecz liderka światowego rankingu błyskawicznie odpowiedziała, wygrywając gema przy podaniu Tunezyjki. Przy wyniku 5:2 druga rakieta świata ponownie nie poradziła sobie przy własnym serwisie, kończąc seta trafieniem w siatkę. Mecz, jak do tej pory, był pod całkowitą kontrolą Polki.

Tak samo weszliśmy w drugiego seta. Podobnie jak w pierwszym rozpoczął się on od szybkiego prowadzenia 3:0 dla Igi. Spotkanie rozkręciło się w piątym gemie, gdzie Ons przełamała Świątek, tylko po ty, by za chwilę przegrać swój serwis. Sytuacja identyczna jak 20 minut wcześniej. Miała ona jednak inne zakończenie, po Polka drugi raz z rzędu przegrała gema przy swoim podaniu, a Tunezyjka skrzętnie to wykorzystała doprowadzając do remis 4:4. Od tego momentu panie wymieniały się gemami i potrzebny był tie-break, choć Iga miała nawet jedną piłkę meczową w 12 gemie, lecz Ons udało się wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Tie-break to kolejny thriller w tym secie. Dodatkowy gem był równie wyrównany, co wszystkie wcześniejsze od stanu 4:4. Wymiana szła punkt za punkt, ale to Iga pierwsza odskoczyła na dwa punkty wynikiem 4:2. Jednak trzy piłki później to Tunezyjka była już na prowadzeniu. Na szczęście był to ostatni punkt zdobyty przez Ons i pozostałe trzy zagrania wpadły na konto Igi, która tym samym zamknęła tie-breaka 7-5, a całe spotkanie 2:0. Dla Świątek to trzeci wielkoszlemowy tytuł, po dwóch wygranych w Roland Garrosie w 2020 i 2022 roku. Iga jest również pierwszą tenisistką, która wygrała Rolanda Garrosa oraz US Open w tym samym roku od czasu Sereny Williams w 2013. Świątek to specjalistka od grania finałów, to już 10. z rzędu wygrany finał bez straty seta. To jedyna tenisistka w XXI wieku, która tego dokonała.

Co ciekawe, od poniedziałku kiedy pojawiło się nowe notowanie żeńskiego zestawienia, to mając zerowy dorobek punktowy w rankingu WTA jest mniej punktów straty do numeru 2 niż Ons Jabeur traci do Igi Świątek. To tylko pokazuje skalę dominacji Polki w ostatnich latach, która za sukces w Nowym Jorku otrzymała czek na 2,6 miliona dolarów.

Iga Świątek – Ons Jabeur 6:2, 7:6(7-5)

“Dziękuję Wam bardzo za wsparcie. Zwłaszcza teraz, gdy wszyscy musimy być razem, cieszę się, że mogę łączyć ludzi poprzez sport. Jestem szczęśliwa, że dzięki mnie tenis staje się coraz bardziej popularny. Cieszę się, że mogę być wzorem do naśladowania.”

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.