Nordic Talking: festiwal dla miłośników Skandynawii 

Fot. Unsplash

W miniony weekend w Gdyni odbyła się 5. edycja Nordic Talking Festival. Od 27 do 29 maja pasjonaci Skandynawii z całej Polski mogli spotkać się i dzielić wspólne zainteresowanie, zarówno na żywo, jak i online. 

Kilka słów o festiwalu

Nordic Talking Festival to najważniejszy punkt całorocznego projektu zrzeszającego pasjonatów kultury nordyckiej. Misją projektu jest promowanie kultury nordyckiej w Polsce, pielęgnowanie dobrych relacji z krajami skandynawskimi, edukacja kulturowa oraz rozbudzanie ciekawości świata. Na festiwal co roku zapraszani są influencerzy, artyści, pisarze i osoby ze świata nauki, których działalność związana jest z kulturą Skandynawii. Organizatorzy festiwalu podejmują także współpracę z różnymi markami rynku nordyckiego oraz polskimi twórcami. 

Jak wyglądał Nordic Talking 2022

Fot. Unsplash

Tegoroczna edycja Nordic Talking Festiwal odbyła się równolegle w Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz przestrzeni miejskiej. Główną tematyką była historia, folklor i dziedzictwo krajów nordyckich. W piątek, 27 maja odbyło się uroczyste otwarcie, w którym udział mogli wziąć tylko zaproszeni. Natomiast w sobotę i niedzielę wszyscy zainteresowani mogli bezpłatnie odwiedzić festiwal, który oferował wiele atrakcji. 

W sobotę, 28 maja, na panelach pojawili się zarówno Polacy, jak i Szwedzi oraz Norwegowie. Rozmowy dotyczyły m.in. etosu wojowników wikińskiej północy, norweskich strojów ludowych, islandzkich baśni, czy skandynawskich bogów. Oprócz tego prowadzone były warsztaty z ludowego tańca i muzyki norweskiej oraz warsztaty twórcze. 

W niedzielę 29 maja panele dotyczyły m.in. alfabetu wikingów, serii nordyckich komiksów, czy mitów na temat Szwecji. Nie zabrakło również skandynawskich gości, którzy opowiedzieli o tradycji Wysp Owczych oraz eposu narodowego Finlandii. Tego dnia odbyły się warsztaty językowe z podstaw języka staroislandzkiego i podstaw czytania run. Wszystkie występy na panelach można było śledzić w relacji na żywo na stronie wydarzenia na Facebooku. Warsztaty natomiast odbywały się w zamkniętych grupach, dla zapisanych osób.

Wykładom i warsztatom przez cały weekend towarzyszyły różne ciekawe wydarzenia. Spotkania muzyczno-literackie, spotkania autorskie, pokazy filmów, koncerty i kawiarenka językowa. Dodatkowo w niedzielę zaplanowany był miejski spacer „śladami Szwedów”. 

Nordic Talking Festival to doskonałe wydarzenie dla wszystkich miłośników nordyckiej kultury, mitologii i literatury. Oferuje możliwość spotkania z innymi pasjonatami Skandynawii, poznania autorów, blogerów i współtwórców festiwalu. Więcej o idei festiwalu i poprzednich edycjach przeczytacie tutaj. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *