Najstarsza gdańska pocztówka poszukiwana!

Plakat akcji „Poszukiwana” (fot. mat. prasowe Muzeum Gdańska)

Muzea kojarzą się przede wszystkim ze zbieraniem i tworzeniem kolejnych wystaw i kolekcji. Muzeum Gdańska postanowiło wyjść z tego utartego schematu i w ramach akcji „Poszukiwana” chce odnaleźć najstarszą pocztówkę, jaka została wysłana w Gdańsku! Dla posiadacza kartki nadanej przed 1889 rokiem przewidziano nagrodę pieniężną!

 Najnowsza kolekcja Muzeum Gdańska przedstawia ponad 150 gdańskich pocztówek z końca XIX wieku, które zachowały się w zbiorach muzealnych, a także prywatnych. Celem wystawy jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy o technikach przygotowania kartek. Już na samym początku zwiedzania można zobaczyć wielkoformatowe wydruki, które uzmysławiają, ile pracy należało włożyć w przygotowanie trójkolorowej widokówki. Częścią ekspozycji jest unikatowy kamień litograficzny, w którym rysikiem, bądź innymi narzędziami, wyżłabiano rysunek oraz litery. Dla każdego koloru trzeba było przygotować osobny kamień. Odbijano go potem na jednej kartce papieru. W Galerii Palowej kryje się również eksponat złożony z dwóch kartek pokazujących panoramę Głównego Miasta. Zostały one wysłane w przeciągu kilku miesięcy przez tego samego nadawcę do tego samego adresata w Berlinie, ale z jakichś powodów w przeciągu 150 lat jedna część znalazła się w antykwariacie w Polsce, a druga – w Niemczech.

Pocztówka ze zbiorów Muzeum Gdańska (fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl)

Przyjmuje się, że najstarsza datowaną widokówką Gdańska jest kartka z Westerplatte, która została wysłana 20 lipca 1889 roku. Pracownicy muzeum rozpoczęli jednak poszukiwania jeszcze starszej, tej najbardziej pożądanej przez wielbicieli i kolekcjonerów tych wyjątkowych przedmiotów!

Celem „Poszukiwanej”, poza prezentacją pocztówek, jest także odnalezienie gdańskiej widokówki, wysłanej wcześniej niż znana obecnie. Tej pierwszej. Tej mistycznej i tym samym tej najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów. Najstarszej gdańskiej pocztówki, jej nadawcy oraz adresata. Poszukiwania trwają. Za najstarszą gdańską pocztówkę wyznaczyliśmy już nagrodę! – mówi Pan Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.

Dla odkrywcy i posiadacza kartki starszej niż tej wysłanej w 1889 roku czeka nagroda w wysokości 1000 zł. Zgłoszenia są przyjmowane na adres e-mail: poszukiwana@muzeumgdansk.pl. Wystawę można już oglądać w Muzeum Gdańska, w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. Ekspozycja potrwa do 31 lipca 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 7 =