Diamentowa Liga w Polsce

Stadion Śląski, fot. stadiony.net

Najbardziej rozpoznawalny i najbardziej prestiżowy miting lekkoatletyczny odbędzie się po raz pierwszy w naszym kraju! Zawody rozegrane zostaną 6 sierpnia w Chorzowie na Stadionie Śląskim w ramach corocznego memoriału Kamili Skolimowskiej. Wszystko dzięki odwołaniu zawodów w Szanghaju i Schenzen, które nie mogły odbyć się z powodu covidowych obostrzeń.

Diamentowa liga powstała w 2010 roku zastępując Golden League. Najprościej mówiąc, jest to cykl kilkunastu mitingów lekkoatletycznych, w których zawodnicy z całego świata walczą o diamenty warte kilkadziesiąt tysięcy dolarów.  O tym, kto je zdobędzie decydują punkty zebrane przez zawodników podczas rozgrywania ich konkurencji (np. za zwycięstwo przypada 8 pkt za drugie miejsce 7, a za trzecie 6 itd.). W skład Diamentowej Ligi wchodzi 14 konkurencji:

– bieg na 100 metrów
– bieg na 200 metrów
– bieg na 400 metrów
– bieg na 800 metrów
– bieg na 1500 metrów
– bieg na 3000/5000 metrów
– bieg na 3000 metrów z przeszkodami
– bieg na 100/110 metrów przez płotki
– bieg na 400 metrów przez płotki
– skok wzwyż
– skok o tyczce
– skok w dal
– trójskok
– pchnięcie kulą
– rzut dyskiem
– rzut oszczepem

Przy czym warto nadmienić, że nie oznacza to rozegrania każdej z nich na wszystkich arenach. Według zasad każda z konkurencji musi odbyć się na przynajmniej czterech różnych stadionach. Co w teorii świadczy, że aby rozstrzygnąć, kto zdobędzie diament, wystarczą cztery mityngi + ostatni finałowy. Jednak na szczęście rzadko zdarza się taka sytuacja i najczęściej wszystko ułożone jest tak, aby konkurencje odbyły się w podobnej ilości.

Wracając do Chorzowa, to mamy tu do czynienia z pierwszym przypadkiem w historii, kiedy gospodarzem zawodów zostaje „nowe” państwo. Jak do tej pory imprezy rozgrywane były tylko i wyłącznie na kilkunastu światowych stadionach, które co roku wymieniały się organizacją. Mimo aktywnych działań polskich organizatorów imprezy o przyznanie Polsce jak największej ilości konkurencji, w których występują Polacy, nie ma gwarancji na to, że podczas Diamentowej Ligi zobaczymy naszych wszystkich reprezentantów. Jednak bez obaw ci, którzy nie załapią się na główne wydarzenie tego dnia, z pewnością zaprezentują się wcześniej podczas memoriału Kamili Skomilowskiej. Nie martwmy się także o bilety. Oficjalnie ogłoszono, że wstęp na zawody będzie darmowy! Nie pozostaje nic innego jak tylko pojechać w sierpniu na Śląsk i podziwiać na żywo gwiazdy światowej lekkoatletyki. Druga taka okazja może się już nigdy nie powtórzyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =