MŚ w Snookerze: Obrońca tytułu poza turniejem!

Źródło: twitter.com/markjesterselby

Mistrzostwa świata w Snookerze rozpoczęły się 16 kwietnia w Sheffield. Jak zwykle w Cruicble Teatre. Już wiemy, że Mark Selby nie obroni tytułu mistrza z 2021 roku. Czterokrotny mistrz świata odpadł z turnieju w 1/8 finału. Jego pogromcą okazał się Chińczyk Yan Bingtao. 22-latek pokonał Anglika 13:10. Jaki przebieg miał mecz?

Teatr w Sheffield widział już niejedną sensację. Stał się mekką dla fanów Snookera, a turniej o mistrzostwo świata rozgrywany jest tam od 1977 rokuMark Selby, obrońca tytułu i czterokrotny mistrz świata, odpadł w 1/8 finału z Yanem Bingtao. I ciężko stwierdzić, że Chińczyk nie zasłużył na wygraną. Wręcz odwrotnie, w pełni na nią zapracował.

Mecz

Pierwsza sesja zakończyła się wynikiem 4:4. W jej trakcie Selby wygrywał tylko raz – po pierwszym framie. Później zrobiło się nawet 4:2 dla Bingtao, ale przed przerwą Anglik zdołał doprowadzić do wyrównania 4:4.

W pierwszych trzech partiach drugiej sesji można było zobaczyć wiele taktyki, ale każdą z nich wygrał Chińczyk, przy czym w pewnym momencie Mark Selby był bez wbicia… ponad godzinę. Przy 4:7 Anglik się obudził i breakiem 132 doprowadził do przerwy. 7:5 dla Bingtao.

W 3. sesji zrobiło się już nawet 8:5 dla Azjaty, ale wtedy „Jester from Leicester” (błazen z Leicester) znowu pokazał, dlaczego nigdy nie można go skreślać. Breaki 64 i 131 doprowadziły do wyniku 8:7 tuż przed ostatnim framem sesji. Tam obaj panowie mieli szanse na wygraną, popisywali się też świetną grą taktyczną, ale to Bingtao zwyciężył i przed trzecią sesją prowadził 9:7.

Początek sesji wieczornej okazał się zdecydowanie lepszy dla Yana Bingtao, który wygrał dwie pierwsze partię i prowadził już 11:7. Wtedy jednak do głosu doszedł Selby. Breaki 86 i 117 dały obrońcy tytułu dojście na 9:11 tuż przed 20-minutową przerwą. Po przerwie Selby wygrał jeszcze jedną partię, a potem zdarzyło się to…

85 minut i 22 sekundy

Tyle właśnie trwała partia numer 22. To najdłużej rozgrywana partia w historii mistrzostw świata! Obaj panowie musieli nawet w jej trakcie skorzystać z „przerwy toaletowej”. Ostatecznie ta partia miała olbrzymie znaczenie. Długo wysoko prowadził w niej Yan, ale nagle jego przewaga zaczęła maleć. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Selby w punktach dogonił Chińczyka, ale ostatecznie nie wygrał partii.

Po porażce w tej partii Selby już się nie podniósł. Bingtao potrzebował już tylko jednej partii do zwycięstwa i szybko ją wygrał. Chińczyk prowadził prawie cały czas w tym wspaniałym spotkaniu i w pełni zasłużył na zwycięstwo. Z taką formą może zajść naprawdę daleko…

Mark Selby — Yan Bingtao 10:13 101:12, 67:74, 6:128(104), 50:73, 92:7, 54:65, 67:13, 84:0, 5:123(101), 0:83, 9:72, 132(132):18, 0:95, 69:44, 131(131):0, 45:89, 47:61, 52:63, 86:0, 117(117):0, 88:0, 49:63, 0:112(112)

Yan Bingtao w ćwierćfinale podejmie Marka Williamsa. Walijczyk w 1/8 finału gładko pokonał Jacksona Page 13-3. Spotkanie rozpoczęło się 25 kwietnia o 11.

Mistrzostwa świata rozpoczęły się 16 kwietnia, a zakończą się 5 maja. Wszystkie mecze są rozgrywane w Crucible Theatre, którego widownia mieści ok. 900 osób.