Erik ten Hag nowym szkoleniowcem Manchesteru United

Foto: East News

Potwierdziły się przypuszczenia wielu mediów – Erik ten Hag oficjalnie został przedstawiony jako nowy szkoleniowiec United od sezonu 2022/2023. Holender podpisał kontrakt do 2025 z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Ajax otrzymał ok. 2 miliony euro odszkodowania za swojego dotychczasowego szkoleniowca. Czy 52-latek zdoła dźwignąć ,,Czerwone Diabły” z wieloletniego kryzysu?

O wyprowadzce z Amsterdamu Ten Haga mówiono już od dłuższego czasu. Zwykle w kontekście Manchesteru United, gdzie od momentu odejścia Sir Alexa Fergusona w 2013 roku nikt na długo nie może zagrzać miejsca.

Styl

Trenerem, który osiągał największe sukcesy po odejściu legendarnego trenera był Jose Mourinho. ,,The Special One” nie był jednak zbyt doceniany przez kibiców przez przedkładanie wyniku ponad ładną dla oka piłkę. Erik ten Hag  zaprezentuje ciekawszy styl gry.

Jego Ajax w tym sezonie Eredivisie strzelił 86 goli w 30 meczach! Wynik jak z FIFY. Równocześnie stracili tylko 15 bramek. Ajax to zdecydowanie największa firma w Holandii, ale w Lidze Mistrzów wyglądało to równie dobrze. W 6 meczach fazy grupowej strzelili 20 goli, a więcej miał jedynie Bayern, który zdobył 22 bramki. Jak widać ten Hag preferuje bardzo ofensywny styl gry.

Życiorys

Źródło: sportmob.com

Erik ten Hag nie zrobił wielkiej kariery. Zaczął ją i skończył w Twente Enschede, w którym zawiesił buty na kołku w wieku 32 lat. Po drodze reprezentował też barwy De Graafschap, RKC Waalwijk oraz FC Utrecht. Po zakończeniu kariery piłkarskiej otrzymał pracę w swoim Twente, gdzie objął posadę menadżera drużyny U-17.

Z Twente odszedł w 2009 roku, już jako asystent trenera pierwszej drużyny. Identyczną rolę pełnił w PSV Eindhoven. Później trenował zespoły Go Ahead Eagles, Bayern Monachium II i FC Utrecht. Aż w 2017 zgłosił się po niego wielki Ajax. Nie wszyscy byli przekonani co do tego ruchu drużyny z Johan Cruijff Arena. Holender udowodnił jednak niedowiarkom swoją wartość. Ten Hag zmierza po 4. mistrzostwo Holandii, zdobył też 2 razy puchar kraju. W sezonie 2018/2019 drużyna z Amsterdamu otarła się też o finał Ligi Mistrzów, przegrywając w dramatycznych okolicznościach w półfinale z Tottenhamem. W 211 meczach Ajax pod jego wodzą zdobywał średnio 2,35 punkty!

Potrzeba rewolucji

Holender ma dostać 200 milionów funtów na transfery. Ma zostać przeprowadzona rewolucja kadrowa. Patrząc na szatnię Red Devils, będzie to bardzo potrzebne. O potrzebie rewolucji mówił po meczu z Liverpoolem dotychczasowy trener Ralf Rangnick, który będzie doradcą w klubie.

Niechybnie czeka nas przebudowa. To było dla mnie pewne już po pierwszych trzech czy czterech tygodniach pracy. Może dołączyć do nas sześciu, siedmiu, ośmiu, a nawet dziesięciu nowych piłkarzy.

Po zakończeniu sezonu klub na pewno opuszczą: Paul Pogba, Nemanja Matić, Jesse Lingard, Edinson Cavani, Juan Mata i Lee Grant. Kontrakty tych zawodników wygasają z końcem czerwca i nic nie wskazuje na to, że zostaną przedłużone.

Według „The Mirror” klub z Old Trafford mogą ponadto opuścić: Aaron Wan-Bissaka, Eric Bailly, Phil Jones, Alex Telles, Anthony Martial i Marcus Rashford.

Kto jeszcze może stracić? David de Gea? To świetny golkiper, ale słabo gra nogami. A jest to bardzo ważne w taktyce 52-latka. Kto jeszcze może mieć problemy? Co ciekawe, Cristiano Ronaldo. Może nie pasować do ofensywnej koncepcji ten Haga, która zakłada ciągłą wymianę pozycji oraz wsparcie napastników w defensywie.

Kto przyjdzie do klubu? Zdaniem brytyjskich mediów na United mogą trafić: Darwin Nunez z Benfiki, Antony z Ajaxu Amsterdam, Christopher Nkunku z RB Lipsk i Auerlien Tchouameni z AS Monaco.

Podsumowanie

Kilku świetnych trenerów już się odbiło od United, np. David Moyes czy Louis van Gaal. Drużyna z Manchesteru nie zdobyła trofeum od 4 lat! To seria, która wzbudza niecierpliwość w kibicach oraz we władzach klubu. Oczekują trofeów, a Ten Hag w pierwszym sezonie może tego nie gwarantować. Potrzebuje czasu, aby dokonać rewolucji. Jeżeli go dostanie, to z tej mąki może być chleb.