Polska gospodarzem siatkarskich mistrzostw świata!

Zdyskwalifikowana reprezentacja Rosji – fot. volleyballworld.com

Podjęto decyzję odnośnie zbliżających się mistrzostw świata w siatkówce. Zamiast Rosji gospodarzami turnieju będą Polska oraz Słowenia. Impreza odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Nasza reprezentacja po raz drugi z rzędu będzie bronić tytułu mistrzowskiego.

Pierwotnie gospodarzem siatkarskiego mundialu była Rosja. W związku z agresją na Ukrainę pod koniec lutego bieżącego roku reprezentacje wyraziły sprzeciw wobec nagannej polityki Kremla. Władze wyraziły opinię: „FIVB uważa, że sport powinien zawsze pozostawać oddzielony od polityki, ściśle monitorujemy sytuację, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich uczestników naszych wydarzeń, co jest naszym najwyższym priorytetem”. Presja ze strony kolejnych wycofujących się z turnieju państw zwróciła uwagę międzynarodowej federacji siatkarskiej. Po rezygnacji z gry kadr: Polski, Francji, Słowenii czy Holandii, sytuacja diametralnie się zmieniła. Niecały tydzień po inwazji, 1 marca, organizacja wydała komunikat. Na jego podstawie Rosja utraciła prawa do organizacji turnieju.

Do 14 marca FIVB przyjmowała zgłoszenia kandydatur na nowego gospodarza mistrzostw. Ostatecznie, dokładnie miesiąc później, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem poinformowali na zwołanej konferencji, że miano nowych gospodarzy przypadnie Polsce i Słowenii – kolejno obecnemu mistrzowi świata i wicemistrzowi Europy.

Dla reprezentacji Polski to drugi z rzędu turniej tej rangi, podczas którego będą bronić mistrzostwa. W 2014 roku (wtedy także byliśmy organizatorami turnieju) uplasowaliśmy się na 1. miejscu przed Brazylią i Niemcami. Na następnych mistrzostwach rozgrywanych we Włoszech i Bułgarii ponownie pokonaliśmy Canarinhos w finale. Pulę drużyn znajdujących się na podium uzupełniła reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Mistrzostwa świata w siatkówce odbędą się w dniach od 26 sierpnia do 11 września. W turnieju wezmą udział 24 zespoły, spośród nich wyłoni się nowy triumfator rozgrywek. Przekonamy się, czy Polskę stać na ponowną obronę tytułu najlepszej drużyny siatkarskiej na świecie. W fazie grupowej zmierzymy się z USA, Meksykiem oraz Bułgarią.

Warto zaznaczyć, że zdyskwalifikowaną reprezentację Rosji zastąpi kadra Ukrainy. Decyzję podjęto na podstawie rankingu FIVB, gdzie nasi wschodni sąsiedzi byli najwyżej uplasowani spośród niezakwalifikowanych zespołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *