Jakub Moder zerwał więzadła krzyżowe. Czy straci mundial?

Foto: Tomasz Kudala / Press Focus

Jakub Moder nie będzie dobrze wspominał meczu z Norwich na Carrow Road. Po zaledwie kilku minutach od wejścia, upadł na murawę, trzymając się za kolano. Nie wyglądało to najlepiej i niestety potwierdza to oficjalny komunikat klubu — Polak zerwał więzadła krzyżowe. I może przez to stracić mundial…

Feralny moment miał miejsce w końcówce meczu Brighton — Norwich (mecz skończył się wynikiem 0:0). 22-latek upadł na murawę, trzymając się za kolano, a najbardziej martwił fakt, że nie miał kontaktu z żadnym przeciwnikiem. Moder został zmieniony po zaledwie 5 minutach od wejścia, a w zejściu z boiska pomagali mu lekarze. Dzień po meczu, w niedzielę, pojawił się oficjalny komunikat klubu — Jakub Moder zerwał więzadła krzyżowe w kolanie.

Czym jest zerwanie więzadła krzyżowego (ACL)? To paskudna kontuzja, oznaczająca kilka miesięcy przerwy w treningu. Niestety jest to bardzo częsta wśród reprezentantów Polski przypadłość. ACL zrywali w ostatnich latach m.in. Arkadiusz Milik (w obu kolanach), Krystian Bielik czy Jacek Góralski. A co najgorsze, piłkarze po niej nie zawsze wracają do formy sprzed kontuzji. W 1973 roku w słynnym meczu z Anglią więzadła krzyżowe zerwał Włodzimierz Lubański, legendarny napastnik Górnika Zabrze. Po kontuzji nigdy nie wrócił do pełni dyspozycji.

Czy Kuba Moder zdąży na mundial? Przecież w ostatnich meczach kadry stał się jej podporą, pewniakiem do środka pola. Czesław Michniewicz (i poprzedni selekcjoner także) od niego i Piotra Zielińskiego zaczynał ustawianie linii pomocy. Według Jacka Jaroszewskiego, lekarza reprezentacji Polski, jest na to szansa. Takim rozwiązaniem, jedynym które się narzuca, jest zastosowanie przeszczepu z więzadła właściwego rzepki. To jest przeszczep, który daje szanse na to, aby Kuba był gotów na mistrzostwa świata. Po zastosowaniu takiego przeszczepu zawodnik wraca do pełnego treningu po 4-5 miesiącach – mówił w programie Moc Futbolu 49-latek, który lekarzem reprezentacji jest od 2012 roku.

Kuba Moder zrobi wszystko, aby pojechać na mundial. To oczywiste i godne pochwały, ale nie wiem, czy należy się tak spieszyć z powrotem na boisko. Jeżeli nawet 22-latek zdąży na turniej, to ile czasu będzie miał na przygotowanie się? Dwa miesiące? Miesiąc? Jeszcze bez odpowiedniego okresu przygotowawczego do sezonu. Jest to na tyle młody piłkarz, że być może nie warto ryzykować wyjazdu do Kataru kosztem dalszej kariery.

Kto może przejąć obowiązki 22-latka na jego pozycji? Ciężko będzie go zastąpić, gdyż Moder kadrze dawał balans dobrej gry z przodu, jak i z tyłu. Takich zawodników nam zdecydowanie brakuje, bo mamy pomocników stricte defensywnych (Krychowiak, Góralski), jak i tych bardziej ofensywnych (Zieliński) Można jednak pomyśleć o innym piłkarzu Premier League, Mateuszu Klichu. Kacper Kozłowski to również jakaś alternatywa, jednak młody piłkarz ma jeszcze problem z przeskokiem z poziomu Ekstraklasy do zachodnich lig.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − pięć =