Snooker: Joe Perry wygrał Welsh Open!

fot: World Snooker

Sensacja stała się faktem. Doświadczony Joe Perry pokonał faworyzowanego Judda Trumpa 9-5. To jego drugi tytuł rankingowy w karierze po wygraniu Players Tour Championship w 2015 roku. Perry w momencie zwycięstwa stał się drugim najstarszym zdobywcą trofeum o takiej wadze w historii!

Przed rozpoczęciem spotkania 48-latek nie był faworytem. Od 2020 roku na 17 turniejów dotarł tylko raz do ćwierćfinału! A Judd Trump to mistrz świata z 2019 roku i tegoroczny zwycięzca Champion of Champions i półfinalista The Masters. Nie można jednak powiedzieć, że zwycięstwo Perrego jest przypadkowe. Gra toczyła się do 9 zwycięskich partii, a zawodnicy szli łeb w łeb, aż do stanu 5:5. Jednak to Perry był dokładniejszy od Trumpa i wygrał następne 4 partie.

Gra była szarpana, zawodnicy często wymieniali się przy stole. Zobaczyliśmy przez to tylko jeden break stupunktowy (podejście do stołu, w którym zawodnik wbije ponad 100 punktów z rzędu) autorstwa Joe Perrego w 8 partii meczu. Break wyniósł 108 punktów.

Perry w 1/32 wyeliminował Cao Yupenga, w 1/16 Marka Allena, w 1/8 Kyrena Wilsona, w ćwierćfinale Rickiego Waldena, a w półfinale pokonał Jacka Lisowskiego. Co ciekawe, poza Chińczykiem, którego (nie bez problemów, był o krok od odpadnięcia) Anglik musiał pokonać w pierwszej rundzie, każdy z późniejszych rywali był wyżej w rankingu od niego.

Trump w 1/32 pokonał Craiga Steadmana, w 1/16 Si Jiahui, a w 1/8 Jimmy’ego Robertsona. Pierwszych trzech rywali Anglika nie było rozstawionych, a Trump ograł ich bez większych problemów. Pierwsze schody nadeszły w ćwierćfinale ze znakomicie w tym sezonie dysponowanym Neilem Robertsonem. Trump ostatecznie ograł Australijczyka 5-3 i awansował do półfinału. Tam jego rywalem był Hossen Vafaei, dobrze dysponowany w tym sezonie Irańczyk. Trumpowi udało się awansować do finału, pomimo że Irańczyk prowadził już 5-3, a do zwycięstwa wystarczyła mu jedna wygrana partia.

Turniej odbył się w Celtic Manor Resort, w Walijskim mieście Newport. Zwycięzca otrzymał czek na 70.000 £. Trump wzbogacił się o 30.000 £. Perry po zwycięstwie awansuje w rankingu z 41. pozycji na miejsce numer 23.  Trump natomiast pozostał na 3 miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *