Jak poczuć się lepiej w obecnej sytuacji?

fot. pexels.com

Panująca na świecie od tygodnia sytuacja spędza nam sen z powiek każdej nocy. Strach o własne bezpieczeństwo nieustannie towarzyszy naszej nowej codzienności, znacznie pogarszając samopoczucie i zdrowie psychiczne wielu z nas. Pamiętajmy, że w obecnych okolicznościach szczególnie ważne jest zadbanie o siebie i swoje emocje, które wystawione są na wielką próbę.

Co zrobić, żeby poczuć się lepiej?

Niestety nikomu nie jest teraz łatwo i w najbliższym czasie pewnie tak zostanie. Pamiętajmy, że towarzyszące nam emocje, jakie by nie były, są normalne. Każdy reaguje na swój sposób i to jest jak najbardziej w porządku. Starajmy się być dla siebie szczególnie wyrozumiali i empatyczni. Strach o nadchodzące jutro można pokonać, skupiając się na tym, co dzieje się w danej chwili. Dlatego próbujmy uczynić każdą z chwil przyjazną dla nas samych, skupiać się na codziennych czynnościach i nie rezygnować z ulubionych aktywności. Odmawianie sobie przyjemności i własnych codziennych nawyków nie przyniesie niczego dobrego, a tylko pogorszy nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że dbanie o siebie to nie egoizm! Jeśli czujemy, że negatywne emocje nas przerastają, nie bójmy się prosić o pomoc. Rozmowa z odpowiednią osobą, na przykład psychologiem, może znacznie poprawić nasz stan.

Nie trzeba być na bieżąco!

Media przepełnione są najnowszymi informacjami i wiadomościami na żywo. Trudne stało się przeczytanie w internecie czegoś niezwiązanego z wojną. Okrutne zdjęcia i video docierają do nas z każdej strony, często wywołując łzy i niezrozumienie panującego okrucieństwa. Pamiętajmy, żeby weryfikować rzetelność źródeł czytanych informacji, bo wiele z nich okazuje się nieprawdziwymi i przekłamanymi. Dobrze jest też odłożyć na jakiś czas telefon i odciąć od tej lawiny informacyjnej. Wszystkie newsy można nadrobić, a chwila przerwy na pewno wyjdzie nam na dobre. W oderwaniu myśli może pomóc ulubiony film, spacer lub słuchanie muzyki. Nie rezygnujmy też ze spotkań ze znajomymi i aktywności fizycznej, dzięki którym zawsze poczujemy się lepiej.

Możesz pomóc!

Pamiętajmy, że nasze czyny nie są bez znaczenia i mamy duży wpływ na dalszy przebieg sytuacji. Świadomość, że pomaga się osobom dotkniętym wojną, sprawia, że czujemy się potrzebni. Nie zapominajmy o wszelkich zbiórkach niezbędnych artykułów i dokładajmy własną cegiełkę. Możemy też wyrazić chęć do pomocy w roli wolontariusza i brać udział w zbieraniu i sortowaniu przyniesionych produktów! Skupianie się na pozytywnych rzeczach, takich jak wsparcie Ukraińców, zagłuszy negatywne myśli i emocje. Dzielmy się dobrem, a ono na pewno do nas wróci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *