Jakie ogórki wybrać?

ogórki

źródło: lokalnyrolnik.pl

W polskiej kuchni często wykorzystuje się ogórki w różnej postaci. Najczęściej wybieranym dodatkiem do dań są ogórki konserwowe lub kiszone. To, które wybieramy jest zwykle kwestią gustu. Jednak czy podejmując ten wybór, powinniśmy zwrócić uwagę na coś jeszcze poza osobistymi względami?  

Ogórki kiszone, choć tak naprawdę ogórki kwaszone 

Są to ogórki gruntowe poddane procesowi fermentacji mlekowej, w której cukry proste przekształcają się w kwas mlekowy. Są przez to niskokaloryczne i lekkostrawne. Kisi się je w beczkach, kamiennych garnkach lub zwykłych słoikach. Najczęściej doprawia się je chrzanem, czosnkiem i koprem, po czym zalewa soloną wodą. Niektórzy do zalewy dodają także liście wiśni, porzeczki i winogron lub marchew. 

Kupując je w sklepach, warto zwrócić uwagę na skład zalewy. Jeżeli znajdziemy w niej ocet, to producent oferuje nam ogórki konserwowe, a nie kiszone.

Ogórki konserwowe 

Również są to ogórki gruntowe, tylko w tym przypadku zamarynowane w wodzie z dodatkiem cukru, soli, octu i przyprawami, na przykład: z czosnkiem, chilli, pieprzem. Dodaje się do nich także kawałki innych warzyw. Tak przygotowane ogórki wekuje się i pasteryzuje. 

Mają one ostrzejszy smak od kiszonych, przez co częściej wykorzystywane są w kuchni. Nawet zalewa po nich ma wiele zastosowań: od marynat aż po alkohol. W USA czy Wielkiej Brytanii whisky z zalewą po ogórkach nosi nazwę pickleback i cieszy się dużą popularnością. 

Które wybrać? 

Wszelkie kiszonki, łącznie z ogórkami, pełnią rolę silnych probiotyków. Wzmacniają więc odporność organizmu, dodają energii i poprawiają samopoczucie. Niestety ogórki konserwowe nie mogą pochwalić się takimi właściwościami. 

Ponadto ogórki kiszone ułatwiają trawienie i utrzymują prawidłową florę jelitową. Warzywa po zakonserwowaniu nie wykazują żadnych nowych, dobroczynnych właściwości. W samej marynacie znajduje się sporo cukru, który bezpośrednio przyczynia się do wyższej kaloryczności produktu oraz wyższego indeksu glikemicznego.  

Ogórki kiszone są znacznie lepszym wyborem od konserwowych. Mają wiele drogocennych właściwości. Wiele osób nie przepada za kiszonkami, jednak warto stopniowo, w małych ilościach, wprowadzać je do codziennej diety.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *