Obawy PZPN. Mecz z Rosją pod znakiem zapytania

Dinamo Lev Yashin Stadium w Moskwie – fot. reddit.com

W kontekście ostatnich wydarzeń i obrotu spraw we wschodniej Europie Polski Związek Piłki Nożnej wydał oficjalny komunikat. PZPN zwrócił się do FIFA w celu pilnego wyjaśnienia kwestii związanych z organizacją meczu barażowego pomiędzy Rosją a Polską w Moskwie. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa nie tylko Polaków, ale także potencjalnych rywali Rosji w finale baraży – Szwedów czy Czechów.

Od kilku miesięcy sytuacja we wschodniej Ukrainie wymyka się spod kontroli. Ostatnio prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Widmo możliwego konfliktu zbrojnego skłoniło PZPN do reakcji. Jak informuje wydany komunikat: „Najważniejsze jest zapewnienie polskim piłkarzom optymalnych warunków do przygotowań i występów w meczach międzypaństwowych. Zdając sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z obecną sytuacją (na granicy rosyjsko-ukraińskiej), oczekujemy na stanowisko władz światowej federacji”.

Wniosek dotyczy także reprezentacji Czech i Szwedów, którzy zmierzą się ze sobą w drugim półfinale baraży. W przypadku gdy Polska przegrałaby w Moskwie, jedna z tych drużyn miałaby się zmierzyć z Rosjanami w ich stolicy. Zważywszy na zaistniałe okoliczności kwestia bezpieczeństwa takiego meczu jest niepewna.

Nie powinno się mieszać sportu z polityką. Jednakże w tym konkretnym wypadku decyzja PZPN wydaje się jak najbardziej rozsądna i prawidłowa. Naganne działania Rosji, która wpływa na suwerenność wolnego kraju, jakim jest Ukraina, są niedopuszczalne i stanowią zagrożenie także w przypadku nadchodzących wydarzeń sportowych. Chodzi również o bezpieczeństwo kibiców, którzy zdecydowaliby się udać na marcowy mecz.

Mecz Rosja – Polska planowo ma odbyć się 24 marca w Moskwie o godzinie 18. Zwycięzca spotkania będzie gospodarzem w meczu finałowym, gdzie rywalizować będzie ze Szwecją bądź Czechami o udział w tegorocznych mistrzostwach świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − pięć =