Mocarz wśród substancji aktywnych – retinol

Karolina Grabowska, źródło: pexels.com

Masz tłustą skórę i widoczne pory? Walczysz z przebarwieniami lub zaskórnikami? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, to jest to najwyższy czas, żeby zainteresować się retinolem.

Czym jest retinol?

Retinol to forma witaminy A, która sprzyja zdolności regeneracyjnej komórek. Jest to jeden z reprezentantów grupy retinoidów, który cieszy się wśród nich największą popularnością w składach kosmetyków. Powszechnie znaną właściwością retinolu jest opóźnienie procesu starzenia, jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Szerokie zastosowanie retinolu obejmuje: zmniejszenie rogowacenia ujść gruczołów łojowych, regulację odnowy naskórka, walkę z przebarwieniami, wzmocnienie bariery naskórkowej, a także przyśpieszenie naturalnego cyklu odnowy komórek. Wprowadzenie go do swojej rutyny pielęgnacyjnej ma mnóstwo zalet, jednakże nie jest to łatwy proces.

Działanie

Retinol jest niezwykle skuteczny, ale jednocześnie bardzo wymagający. Rezultaty kuracji są widoczne dopiero po dłuższym czasie (średnio 12 tygodniach), a nasza skóra musi się do niego przyzwyczaić. Aby prawidłowo wprowadzić retinol do swojej pielęgnacji, musimy zbudować na niego tolerancję. Początkowe fazy kuracji są największym wyzwaniem, bo właśnie wtedy mogą wystąpić skutki uboczne: podrażnienie skóry, suchość czy przejściowe pogorszenie stanu cery. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż działania retinolu jest po prostu opóźnione i po podrażnieniach możemy oczekiwać pięknej, świetlistej cery.

Shiny Diamond, źródło: pexels.com

Budowanie tolerancji i stosowanie

Retinol należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od jak najmniejszego stężenia. Na początku 4-5 razy w tygodniu, jeżeli nie obserwujemy na skórze utrzymującego się zaognienia. Jeśli jednak takie się pojawia, należy poczekać aż skóra się „uspokoi”. Zwiększenie stężenia z czasem nie jest konieczne, gdyż powinno ono zostać dopasowane do potrzeb skóry. Budowanie tolerancji na retinol jest bardzo długim procesem, jednakże należy się go trzymać, aby móc stosować retinol na dłuższą metę, bez skutków ubocznych.

Co więcej, retinol bardzo uwrażliwia skórę, dlatego należy nakładać go tylko wieczorem. Niezbędne jest również stosowanie kremu SPF z najwyższą ochroną 50+, pamiętając o jego reaplikacji w ciągu dnia. Przez wysoką wrażliwość skóry, na której stosuje się retinol, na promieniowanie UV, wiele użytkowniczek decyduje się na jego używanie jedynie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy znacznie mniej narażeni na słońce. Nie jest to jednak konieczne. Retinol stosować można cały rok, lecz w okresie wiosenno-letnim zaleca się przejście na produkty o mniejszym stężeniu.

Wprowadzając retinol, należy całkowicie zrezygnować z innych substancji aktywnych, przynajmniej na jakiś czas. Pozwoli to na obserwowanie reakcji skóry na sam retinol i odpowiednie reagowanie, w razie podrażnień. Oprócz tego powinno się prowadzić łagodną pielęgnację, z naciskiem na nawilżenie i ukojenie skóry (dotyczy to również posiadaczy cery tłustej i mieszanej, którzy na co dzień nie mają problemu z suchością skóry). Należy pamiętać, że produkty nawilżające można nałożyć dopiero po upływie 30-40 minut od nałożenia retinolu, na umytą, osuszoną skórę.

Przeciwwskazania

Retinl, pomimo swoich wspaniałych właściwości, nie jest dla każdego. Jednym z przeciwwskazań jest ciąża, a także karmienie piersią, ponieważ retinol przenika do głębszych warstw skóry. Zrezygnować powinny również osoby, które nie stosują ochrony przeciwsłonecznej, a także posiadające alergie na tę substancję. Nie zaleca się retinolu osobom z cerą bardzo wrażliwą, jednak nie jest to wykluczone, pod warunkiem, że produkt wprowadza się stopniowo i koniecznie pod okiem specjalisty.

Retinol niewątpliwie jest mocarzem wśród substancji aktywnych. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu dopasowuje się on do potrzeb każdego użytkownika, niezależnie od typu jego cery, czy wieku. Wprowadzony poprawnie, z zachowaniem wszelkich zasad jego stosowania, może nie tylko poprawić kondycję waszej skóry, ale również podwyższyć samoocenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =