Rosnąca liczba cyberataków

fot. unsplash.com

Liczby podsumowujące 2021 rok pod względem cyberataków nie są pozytywne. Bezpieczeństwo w sieci stale ulega pogorszeniu, a wyznaczony przez pandemię zdalny styl życia nie poprawia sytuacji. Co jest powodem rosnących w siłę przestępstw i jak uchronić się przed oszustwem?

Pandemia nie sprzyja

Okazuje się, że przyczyną wielu ataków jest praca zdalna. Przestępcy hakują słabiej chronione, domowe sieci, których używają pracownicy. W ten sposób do niebezpiecznych źródeł trafiają dane osobowe i firmowe.

Hakerzy wykorzystują obecność pandemii na wiele sposobów. Ofiarami stają się również placówki szpitalne i pacjenci, którzy w niewiedzy przekazują oszustom swoje dane. W tym przypadku istotą przestępstw okazują się być fałszywe certyfikaty covidowe, nieprawdziwe informacje o szczepieniach i nieprofesjonalne sprzęty medyczne.

Gospodarka w niebezpieczeństwie

Cyberprzestępcy coraz bardziej interesują się infrastrukturą krytyczną i systemem transportowym, bez których gospodarka nie jest w stanie funkcjonować. Narażone na ataki stały się branże morskie, koleje państwowe i podmioty wodno-kanalizacyjne. Brak kontroli nad tymi sektorami może prowadzić do wewnętrznych problemów państwowych i zagrażać zdrowiu ludzi.

Jak nie dać się oszukać?

Mimo że nie łatwo rozpoznać oszustów, można przynajmniej nie ułatwiać im zadania. Kluczowe okazuje się ignorowanie podejrzanych wiadomości mailowych, omijanie nieznanych linków i budzących wątpliwości ofert telefonicznych.

Jak widać, problem cyberataków staje się wyjątkowo poważny. W kwestii zminimalizowania liczby ofiar bardzo ważne jest budowanie świadomości użytkowników sieci i wyostrzenie ich ostrożności. To zdecydowanie kluczowy element ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *