Tradycje świąteczne w różnych zakątkach świata

źródło: własna biblioteka zdjęć

 Święta kojarzą nam się z dwunastoma potrawami na stole, kolędami i ubraną choinką. Warto jednak wiedzieć, że w każdym miejscu na świecie występują tradycje świąteczne, które znacznie różnią się od naszych wigilijnych przyzwyczajeń. Oto kilka ciekawostek świątecznych z różnych zakątków świata!

 

Wielka Brytania

Brytyjczycy zaczynają przygotowania do Świąt już 1 grudnia! Co więcej, nasza Wigilia jest dla nich zwykłym dniem, bo świętowanie rozpoczynają dopiero 25 grudnia. W świąteczny poranek dzieci otwierają prezenty od Świętego Mikołaja, któremu zostawiły wcześniej ciasteczka i ciepły napój. Tego dnia rodziny spotykają  się na świątecznym obiedzie. Na stole króluje pieczony indyk i tradycyjny pudding z suszonych owoców, orzechów i przypraw korzennych. Nieodłączną tradycją jest słuchanie lub oglądanie wystąpienia Królowej, które co roku emitowane jest w radiu i telewizji o 15.00. 26 grudnia to dzień wielkich zakupów, bo właśnie wtedy zaczynają się poświąteczne wyprzedaże!

Meksyk

Meksykanie zaczynają świętować już 16 grudnia! Właśnie wtedy początek ma 9-dniowe Święto Żywej Szopki polegające na procesjach w towarzystwie tradycyjnych pieśni i kolęd. Uroczystość kończy strącenie przez uczestników ogromnej piniaty przepełnionej owocami i słodyczami. Potrawy świąteczne serwuje się 25 grudnia, zaraz po pasterce. Na stołach pojawia się głównie mięso i tradycyjny owocowo- korzenny napój. Dzieci czekają na prezenty nieco dłużej, bo dostają je dopiero 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.

Hiszpania

Tutaj okres świąteczny rozpoczyna się 22 grudnia. Otwiera go największa na świecie loteria, na której w całym kraju można wygrać miliony euro! Świąteczny jadłospis znacznie różni się od naszego.  Na stołach pojawia się pieczone mięso, wędliny i owoce morza. Hiszpanie nie dzielą się opłatkiem, a tradycyjną chałwą! Słyną również z przygotowywania świątecznych szopek, które można podziwiać w każdym mieście i wielu domach. 28 grudnia to dzień przypominający Prima aprilis, Hiszpanie robią sobie wtedy psikusy i żarty.

Finlandia

Tradycją Finów jest wysyłanie sobie świątecznych, ozdobnych kartek z życzeniami. W Wigilię udają się do sauny, żeby oczyścić ciało i umysł! Tego dnia ubierają też choinkę i wymieniają się prezentami. Na stole królują dania podobne do naszych, głównie ryby. Finowie chętnie przygotowują sałatkę śledziową, a na deser pierniczki.

Japonia

Mimo że mała część Japończyków to Chrześcijanie, obchodzenie Bożego Narodzenia zakorzeniło się w tamtejszej kulturze. Święta nie mają tam więc walorów religijnych. Tradycyjną potrawę stanowi pieczony kurczak oraz bardzo słodkie ciasto ozdobione cukrowymi figurkami. Co może wydać się dziwne, Japończycy bardzo często jedzą kolację wigilijną w sieci fastfoodów- KFC! Bardzo ważną częścią Świąt jest też wspólne kolędowanie. Dodatkowo Boże Narodzenie to drugie Walentynki! W tym okresie ważne jest wyznawanie sobie uczuć i romantyczne spędzanie czasu.

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =