W tegoroczne święta podarujmy sobie miłość!

Daria Maćkowiak

Niejeden romans, romantyczny zachód słońca czy wieczór przy blasku świec podbijał nasze serca. W końcu miłość niejedno ma imię. Dziś skupimy się na jej świątecznej wersji. Wyobraźmy sobie, zaparzenie ciepłej herbaty dla bliskiej osoby, biel śniegu za oknem i odrobinę magii, brzmi przyjemnie prawda? Może być jeszcze lepiej, jeżeli pod ciepły koc weźmiemy ze sobą ,,Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań”, napisanych przez 12 młodzieżowych autorów, m.in. Gayle Forman, Cassandra Clare czy Rainbow Rowell.

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie marzył o świętach wprost zza oceanu. Amerykański tok myślenia, zwyczaje, klimat Bożego Narodzenia, nowojorskie uliczki, świąteczne lub sylwestrowe domówki i imprezy, moc życzeń i prezentów, bogactwo oświetlonych domów, a także święta ludzi mieszkających w przyczepie. To wszystko przeżyjemy razem ze zbiorem opowiadań. Będzie czasami smutno i samotnie, innym razem ciepło i beztrosko, a co więcej, odkryjemy biegun północny i poznamy Świętego Mikołaja. Jak widać, fani fantastyki także nie będą mogli  narzekać.

Daria Maćkowiak

Główny bohater wszystkich opowiadań? Definitywnie świąteczna miłość.

Święta to magiczny czas, który obfituje w dobro, przyjaźń, miłość, ciepło i piękno. To okres odpoczynku, paru chwil wolnego od zgiełku miast, natłoku pracy i szalonego trybu życia codziennego. To moment, kiedy całą swoją uwagę skupiamy na sobie i bliskich. Zatem dobrze jest podczas tego relaksu wziąć do ręki ,,Podaruj mi miłość”. Książka zawiera 12 opowiadań, każde z nich opisuje inną historię, zabiera w całkowicie inny świat, jedyne co je łączy to miłość. Nie zawsze mowa jest o miłości między mężczyzną i kobietą. Fakt jest to najczęstszy wątek, natomiast znajdziemy tam również miłość w odniesieniu do rodziny, przyjaciół, czy obcych osób, które odmienią czyjeś święta, a zarazem życie na zawsze. Spotkamy uczucia, które od lat czekają na uwolnienie, takie, co swą siłą rozbiłyby góry, a także te obfitujące w skromność i prostotę.

O kim i dla kogo?

Opowiadania dotyczą amerykańskich nastolatków, młodych ludzi, dopiero co wkraczających w etapy dorosłego życia. Bohaterowie mierzą się z nową rzeczywistością i trudnymi emocjami. Często także z samotnością, która przecież tak bardzo nie pasuje do wzoru ciepłych i rodzinnych świąt. Jedno jest pewne, wszyscy z nich muszą wziąć na barki odpowiedzialność za swoje decyzje i znacznie dojrzeć, aby móc pójść dalej.

Daria Maćkowiak

Książka należy zdecydowanie do literatury młodzieżowej, jest napisana prostym językiem i zawiera znaczącą ilość dialogów, co dla wielu czytelników jest ogromną zachętą. Większość opowiadań zaskakuje i ciekawi do ostatniej strony. Jednak znajdzie się kilka takich, przy których do głowy wpadnie nam myśl — Gdzieś już to czytałem!  Bowiem zdarzają się opowiadania, których wątki cieszą się popularnością w tym rodzaju literatury. Na przykład potajemne podkochiwanie się bohaterki w przyjacielu, czy pierwsza miłość z dzieciństwa. Pomimo to, przedstawione historie mają swój urok, a dzięki temu każdy może po nie sięgnąć. Bez względu na prostotę i młodzieżowy tor obrany przez autorów.  Nawet fanom thrillerów dobrze zrobi odetchnięcie w świąteczny czas z lekką lekturą w ręku. Również, jeśli ktoś do samego końca nie może wczuć się w Bożonarodzeniowy klimat, z pewnością przeczytanie tej książki ułatwi zmianę nastawienia.

Stephanie Perkins zebrała 12 świetnych historii, które znakomicie sprawdzą się jako prezent pod choinkę, czy lektura, do której co roku w okresie świątecznym będzie się wracać, aby poczuć magię i ciepło w sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 10 =