Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE dobiegł końca!

Donald Tong

Zakończyła się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE,  który w tym roku odbył się w Toruniu. Złotą Żabę otrzymał Robbie Ryan za zdjęcia do filmu „C’mon C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa. Poznaj resztę wyników już teraz!

Krótko o CAMERIMAGE

EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce operatorów filmowych. To właśnie dzięki niemu rola kamerzysty z technicznej zmieniła się na rolę artysty. Zaczęto dostrzegać, jak ważną funkcję ma operator jako współtwórca filmu. Nagrody honorują najlepsze osiągnięcia w świecie kinematografii i dają twórcom poczucie spełnienia. Festiwal nie tylko zrzesza już utytułowanych twórców, ale także wspiera debiutantów oraz studentów poprzez liczne seminaria i warsztaty. Przydziela im również nagrody m.in. w Konkursie Etiud Studenckich i Konkursie Debiutów Filmowych.

W trakcie festiwalu można było wziąć udział w licznych spotkaniach z twórcami filmów „Belfast”, „The Tragedy of Macbeth”, „Drodzy Towarzysze!” czy „Diuna”. W rozmowach wzięli udział m.in. nominowany do Nagrody Akademii i Nagrody BAFTA reżyser Denis Villeneuve oraz nominowany do Oscara autor zdjęć Greig Fraser.

Korzystając z aplikacji mobilnej CAMERIMAGE, zainteresowani mieli dostęp do aktualnego programu wydarzenia oraz do głosowania na filmy w różnych sekcjach konkursowych (w tym na Nagrodę Publiczności). Osoby, które nie mogły uczestniczyć w stacjonarnej formie festiwalu, mogły skorzystać z platformy online.energacamerimage.pl.

 

Laureaci 29. edycji EnergaCAMERIMAGE

W konkursie głównym Złotą Żabę otrzymał Robbie Ryan za zdjęcia do filmu „C’mon C’mon” w reżyserii Mike’a Millsa. Film zdobył również Nagrodę Publiczności. Robbie Ryan nie był obecny na gali zakończenia – przemówienie wygłosił wirtualne. Srebrną Żabę zdobył Bruno Delbonnel za zdjęcia do filmu „The Tragedy of Macbeth” (reż. Joel Coen), natomiast Brązową Żabę dostał Greig Fraser za zdjęcia do filmu „Diuna” (reż. Denis Villeneuve).

Złotą Kijankę konkursu etiud studenckich zdobył Max Bugajak z Warszawskiej Szkoły Filmowej za film „Skowyt” (reż. Bartosz Brzeziński). Srebrna Kijanka trafiła w ręce Philip Henze za „Tala’vision” (reż. Murad Abu Eisheh) ze szkoły Filmakademie Baden-Württemberg. Brązową Kijankę otrzymał pochodzący z tej samej szkoły Christopher Behrman za zdjęcia do filmu „Cold Blow Lane” (reż. Luca Homolka).

Nagrodę Międzynarodowego Jury Krytyków FIPRESCI otrzymał reż. Nabil Ben Yadir za „Animals”, zdjęcia wykonał Frank van den Eeden.

W konkursie filmów polskich nagrodę otrzymał Piotr Sobociński Jr. za film „Hiacynt” (reż. Piotr Domalewski).

W konkursie debiutów reżyserskich nagrodę otrzymała Julia Ducournau za „Titane” (zdj. Ruben Impens). Nagrodę za najlepszy debiut operatorski zdobył Yuming Ke za zdjęcia do filmu „Bipolar” (reż. Queena Li)

Podczas tegorocznej edycji Joe Wright (brytyjski reżyser) przewodniczył Jury Konkursu Głównego, a szczegółowy skład jury poszczególnych konkursów można sprawdzić tutaj. Dokładną listę laureatów można zobaczyć tutaj.

 

Nadchodzące zmiany

Od 2019 roku CAMERIMAGE powrócił do Torunia po 20. latach (w latach 2000-2009 festiwal odbywał się w Łodzi, a potem od 2010 w Bydgoszczy). Do 2025 roku w Toruniu ma powstać Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE, które stanie się stałą siedzibą festiwalu, ale także innych projektów w zakresie kultury audiowizualnej. Koszt inwestycji wynosi 600 mln zł, znaczną część (400 mln zł) pokryje budżet państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *