Spotkanie z twórcami „Wesela” na Uniwersytecie Gdańskim

fot. Piotr Wajda

W środę 17 listopada w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy odbył się pokaz specjalny filmu „Wesele”. Po seansie uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji z twórcami. Na wszystkie pytania od widzów odpowiadał reżyser i scenarzysta Wojciech Smarzowski, producent Janusz Hetman i autor muzyki Mikołaj Trzaska. 

 

Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne, przez co obowiązywała wcześniejsza rezerwacja. Na sali kinowej w gmachu Biblioteki Głównej UG zasiadły tłumy. Na początku oficjalnie przywitano gości i Rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego wraz z małżonką. Projekcja filmu rozpoczęła się o godzinie 17:00. Po seansie przyszedł czas na dyskusję, którą prowadził prof. Mirosław Przylipiak.

 

Wydarzenie to było świetną okazją do poznania „Wesela” od kulis, ale to nie wszystko. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć twórczość Wojciecha Smarzowskiego. Każdy miał okazję zadać pytanie i otrzymać satysfakcjonującą odpowiedź. Uczestnicy wspólnie odkrywali ukryte wcześniej warstwy „Wesela”. Nie brakowało własnych interpretacji strony artystycznej. Film zdecydowanie spełnił swoje zadanie. Otworzył pole do bardzo ważnej dyskusji o ludziach wokół nas, ale także o nas samych.

 

Mogliśmy odkryć, jak wygląda produkcja takiego filmu „od kuchni”. Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie w czasie pandemii. Często zapominamy, że kino to nie tylko aktorzy, scenariusz i zdjęcia. To także marketing, sponsorzy i produkcja sama w sobie. Twórcy opowiadali o wszystkich procesach tworzenia. Ważnym elementem była także muzyka. Mogliśmy odkryć jej sekrety czy początkowe zamysły.

 

Ten wieczór był świetną okazją do refleksji, nie liczyła się tylko kulturalna strona wydarzenia. Na sali mogliśmy zobaczyć prawie każdą grupę wiekową. Dla każdego z uczestników było to bardzo personalne przeżycie. Pokazy filmów połączone z panelami dyskusyjnymi sprawiają, że wyciągamy z seansów jeszcze więcej. Dlatego zdecydowanie warto śledzić działalność naszego uniwersyteckiego Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + dziewięć =