Polacy ze srebrnym medalem Speedway of Nations

fot. instagram.com/@zmarzlik95

Wielka Brytania wygrała zawody Speedway of Nations. Drugie miejsce zajęli Biało-Czerwoni, gdyż Maciej Janowski upadł w biegu finałowym. Na najniższym stopniu podium stanęli Duńczycy.

Zawody Speedway of Nations zastąpiły w 2018 roku wcześniej rozgrywany Drużynowy Puchar Świata. Każda z reprezentacji wystawia trzech zawodników, w tym jednego juniora, który musi wystąpić w przynajmniej jednym wyścigu każdego dnia. Wszystkie poprzednie edycje wygrywali Rosjanie, lecz w tym roku nie wystartowali. Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow, którzy stanowili o sile Sbornej, zrezygnowali ze startu w SoN. Gwiazdorzy argumentowali swoją decyzję brakiem wsparcia i reform ze strony federacji. W związku z brakiem głównych faworytów eksperci często upatrywali Polaków wśród głównych kandydatów do zwycięstwa. Biało-Czerwoni pojawili się w najlepszym składzie. W Manchesterze wystąpili: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, a rezerwowym był Jakub Miśkowiak.

W pierwszym dniu rywalizacji podopieczni Rafała Dobruckiego zdobyli aż 40 punktów, co dawało im bardzo komfortową przewagę. Kolejny jednak nie był aż tak dobry. Maciej Janowski był czwarty w konfrontacjach z Wielką Brytanią i Danią. Przewaga stopniała, lecz zwycięstwa z resztą stawki umożliwiły Polakom utrzymanie prowadzenia w klasyfikacji generalnej.

Biało-Czerwoni po wygrani fazy zasadniczej weszli do finału. Musieli czekać na przeciwnika. W barażu mierzyli się gospodarze z Duńczykami. Po wyrównanej konfrontacji to Brytyjczycy zameldowali się w finale. W ostatecznym pojedynku to duet Daniel Bewley — Robert Lambert okazał się lepszy od Biało-Czerwonych. Polacy mieli dużo pecha. Po starcie na prowadzenie wyszedł Bartosz Zmarzlik. Janowski próbował ominąć rywali, lecz po wyjściu z drugiego łuku upadł. Przez to nawet zwycięstwo Zmarzlika nie pomogło. Od kwietnia 2020 roku zwycięzca biegu otrzymuje 4 punkty. Drugie i trzecie miejsce kolejno 3 i 2 oczka. Ostatni zawodnik przywozi ze startu 0. W rezultacie to Brytyjczycy mogli cieszyć się ze złotego medalu (5 zdobytych punktów za drugie i trzecie miejsce).

Speedway of Nations – wyniki fazy zasadniczej:
1. Polska – 74 pkt
2. Dania – 68 pkt
3. Wielka Brytania – 64 pkt
4. Australia – 49 pkt
5. Francja – 47 pkt
6. Łotwa – 42 pkt
7. Szwecja – 30 pkt

Baraż: Dania vs. Wielka Brytania 3:6
Finał: Polska vs. Wielka Brytania 4:5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + siedemnaście =