Zaćmienie Słońca już dzisiaj – nie przegap go!

Zaćmienie Słońca (fot. Pixabay)

Od 11:55 będziemy mogli obserwować zaćmienie Słońca. Poprzedni raz to zjawisko było widoczne z terenu Polski ponad sześć lat temu. Moment kulminacyjny nastąpi o 12:54, a koniec o 13:53. 

Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk, jakie można zobaczyć na niebie. Wyjaśnienie nie jest trudne – zaćmienie powstaje, gdy w jednej linii ustawią się dwa ciała niebieskie, zasłaniając trzecie. Występują trzy rodzaje zaćmień: częściowe (gdy Księżyc zasłania jedynie część tarczy słonecznej), obrączkowe (gdy Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, by w całości zasłonić Słońce) oraz całkowite. Należy dodać, iż przez to, że orbitujący Księżyc nie porusza się cały czas na tej samej płaszczyźnie wobec Ziemi, zaćmienie nie występuje po każdym “okrążeniu” Księżyca, a jedynie co kilka miesięcy (raz na parę lat na danym terytorium na powierzchni naszej planety).

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021

Mimo że zaćmienie z dnia 10 czerwca dla obserwatorów z Polski nie będzie zbyt okazałe, warto w tym czasie spojrzeć w niebo – według prognoz pogody będziemy mogli cieszyć się niemal bezchmurnym niebem, co zagwarantuje nam możliwość oglądania Słońca w pełniej krasie.

Ten niezwykły spektakl zacznie się o godzinie 11:55, moment kulminacyjny nastąpi o 12:54, a koniec – o 13:53. Zaćmienie będzie najlepiej widoczne z Kanady, Grenlandii, Norwegii i Rosji, zaś w Polsce najlepiej będzie można obserwować to zjawisko na północy kraju – w Gdańsku będzie zasłonięte 15% tarczy słonecznej, w Warszawie – 10%, w Krakowie – jedynie 6%.

Podczas obserwacji warto pamiętać o bezpieczeństwie – śledzenie tarczy Słońca gołym okiem może spowodować uszkodzenie wzroku. Do bezpiecznego oglądania zaćmienia powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry do teleskopów bądź w tzw. folię Baadera. Mniej bezpieczne jest korzystanie z prześwietlonych kliszy fotograficznych bądź z folii z dyskietek – nie blokują one szkodliwego promieniowania UV.

Kolejne zaćmienie Słońca dostrzegalne z terenów Polski czeka nas 25 października 2022 roku, zaś całkowite – dopiero w 2135 roku.

Widoczność zaćmienia Słońca (źródło: AstroLife)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + dwadzieścia =