Muzyczny Dzień Dziecka

Fot. Public Domain Pictures

Czerwiec zaczyna się od najradośniejszych (obok Bożego Narodzenia) dwudziestu czterech godzin w roku. Pierwszego czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Można jednak powiedzieć, że jest to święto każdego za nas, ponieważ we wszystkich drzemie jakaś mała cząstka dziecięcości.

W tym szczególnym dniu pociechy swoich rodziców z niecierpliwością oczekują na prezenty, bądź małe upominki. Często otrzymują więcej niż oczekiwały. Jednak pośród ich ogromu i różnorodności, dobrym pomysłem będzie zagłębienie się z dzieckiem w muzyczny świat przepięknych piosenek i przypomnienie sobie, jakie były kiedyś dziecięce przeboje. Przy okazji mogą nasunąć się jakieś ciekawe historie z dzieciństwa rodziców.

Oczywiście dzisiejsze piosenki z bajek Disneya jak najbardziej są świetnymi przykładami do muzycznej playlisty na Dzień Dziecka (polecam na przykład te z „Krainy Lodu”, „Króla Lwa”, ale bardzo udany jest też soundtrack z bajki „Vaiana: skarb oceanu”). Warto jednak nieco cofnąć się w czasie i obejrzeć kilka bajek lub poszperać w Internecie, aby odnaleźć utwory, które być może kojarzą nam się z dzieciństwem i okresem beztroski. W tym artykule chcę przybliżyć albo wręcz przypomnieć artystów bardzo dobrze znanych, którzy wykonywali piosenki zaadresowane do dzieci. Któż nie pamięta małej pszczółki Mai i jej przyjaciela — trutnia Gucia? Dla wielu osób z pewnością jest to jedno z najlepszych wspomnień dzieciństwa. Piosenkę tytułową z tej kultowej bajki śpiewa w polskiej wersji językowej Zbigniew Wodecki, wspaniały trębacz i skrzypek. Wokalista nie chciał początkowo angażować się w wykonanie utworu, ponieważ jego tonacja była zbyt wysoka. Nagranie powstało tylko dlatego, by udowodnić wytwórni, że nie wyjdzie to zbyt dobrze. Jednak finalnie piosenka tak spodobała się producentom, że umieszczono ją w czołówce bajki i od tamtego momentu śpiewa ją cała Polska.

Fot. Wikimedia Commons

Niedawno obchodziliśmy Dzień Matki, więc dzieci mogły zaśpiewać „A ja wolę moją mamę”. Artystka wykonująca utwór to naturalnie Majka Jeżowska, najbardziej znana wokalistka, która obok tradycyjnej kariery muzycznej i tworzenia muzyki pop, pisała również piosenki skierowane do dzieci. Niejednokrotnie słuchając powyższego lub innych przebojów, można przenieść się we wspomnieniach do czasów dzieciństwa, spotkań na trzepaku, zdartych kolan i prowiantu za złotówkę na cały dzień. Wokalistka sama podkreśliła w jednym z wywiadów, że zainspirowana była chęcią tworzenia muzyki dla swojego synka. Według niej w latach 80. i 90. brakowało piosenek dziecięcych, a jak już coś się znalazło, to było słabej jakości. I tak w 1984 roku przy wykorzystaniu tekstu Agnieszki Osieckiej skomponowała piosenkę „A ja wolę moją mamę” dla III Programu Polskiego Radia. Jej sukces zaowocował wydaniem płyty o takim samym tytule. Finalnie Majka Jeżowska wydała osiem krążków z utworami dedykowanymi dzieciom. Do najbardziej rozpoznawalnych należą „Wszystkie dzieci nasze są”, „Marzenia się spełniają”, „Na plaży” czy „Najpiękniejsza w klasie”.

Kolejną artystką, której piosenki przywołują dziecięce chwile jest Natalia Kukulska. Na jej koncie możemy znaleźć dwie płyty nagrane w wieku 10 (album „Natalia”) i 11 lat („Bajki Natalki”). Jeden z utworów — „Co Powie Tata” pochodzi z jej pierwszego albumu dla dzieci z 1986 roku. Niektóre z jej ówczesnych piosenek przeszły do klasyki piosenki dziecięcej. Jednak najbardziej znaną piosenką dziecięcą Kukulskiej jest „Puszek Okruszek”.

Ostatnim wykonawcą muzyki przeznaczonej dla dzieci (i nie tylko), jest zespół wokalno-taneczny Fasolki, który powstał w 1983 roku i istnieje do dziś. Na ich utworach wychowywały się miliony Polaków. Grupa stała się prawdziwą kopalnią przebojów. Utwory takie, jak „Myj zęby” (czyli „Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…”), „Mydło lubi zabawę”, „Zuzia – lalka nieduża”, „Moja fantazja” albo „Czarownica z księżyca” były flagowymi numerami zespołu. Każde dziecko znało je i śpiewało. W sumie mają oni na swoim koncie ponad 500 utworów i piosenek. Warto wspomnieć, że to właśnie w tej grupie swoje kariery rozpoczęły dzisiejsze gwiazdy małego i dużego ekranu oraz piosenkarze, m.in. Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska czy też Aneta Zając. Fenomenem „Fasolek” jest to, że po tylu latach od powstania nadal udaje im się funkcjonować i działać na scenie. Największą siłą zawsze były naprawdę świetne piosenki, które wpadały w ucho. Wyposażono je w dobre teksty opowiadające o świecie dzieci językiem prostym, lecz jednocześnie dopracowanym pod względem literackim.

Muzyka zawsze jest lekarstwem na wszystko: problemy, zły humor, porażka w jakiejś sprawie — nie trzeba szukać daleko. Wystarczy sięgnąć po telefon, a YouTube, Spotify, Tidal, Apple Music i inne serwisy muzyczne staną otworem. Szczególnie w Dzień Dziecka dobre dziecięce piosenki mogą stać się najlepszym prezentem i rozrywką dla całej rodziny. Rodzice przypomną sobie dawne czasy, a możliwe, że dzieci dowiedzą się przy tym kilku ciekawych historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =