Zwycięstwo Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego
2 min read5 maja zakończył się 3rd World Virtual Choir Festival 2021 w Indonezji, podczas którego chór Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał 2 złote medale.
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego działa od 1971 roku i jest jednym z najbardziej cenionych w kraju. Na swoim koncie ma on współpracę z takimi twórcami jak: Krzysztof Penderecki, Ennio Morricone, Jean Michel Jarr, Jan A.P. Kaczmarek oraz Leszek Możdżer. Jego repertuarach jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje różne gatunki muzyczne. Chór brał udział w wielu koncertach, festiwalach i konkursach na całym świecie. Jednym z nich był 3rd World Virtual Choir Festival 2021 w Indonezji, który trwał od 30 kwietnia do 5 maja. Wzięło w nim udział 47 chórów z 17 różnych państw. Organizatorem festiwalu był Bandung Choral Society.
– Zaprezentowaliśmy w 2 kategoriach: Virtualna i Non virtual. W kategorii Non virtual przedstawiliśmy „O Sapientia” – Vulc. Było to nagranie z koncertu doktoratu naszej drugie dyrygentki Anety Majdy. Oczywiście utwór był przygotowany pod jej kierownictwem. W kategorii virtual zaśpiewaliśmy nowy utwór Doluri w języku gruzyńskim. Utwór zaczęliśmy rozczytywać jeszcze w kwietniu zeszłego roku, kiedy wybuchła pandemia. W grupkach po 5 osób łączyliśmy pokolei i indywidualnie na kamerkach próbowaliśmy się nauczyć melodii i rytmu. – mówi Viktoria Pashkevich, jedna z wokalistek chóru. – Festiwal przebiegał w formie online, kilka dni w transmisji na YouTube. I był transmitowany z Indonezji.
Zarówno przebieg festiwalu, jak i przygotowania do niego przybrały na skutek pandemii nowe oblicze. Chórzyści spotykali się w grupach o ograniczonej liczbie osób, by nauczyć się śpiewać daną melodię w swoim głosie i w harmonii z innymi wokalistami. Mimo trudności chórowi udało się nagrać wokal i stworzyć wideo, zachowując przy tym wszystkie wymogi bezpieczeństwa, przyjęte na czas pandemii.
Taki sposób pracy przyniósł nie tylko efekty, w postaci dwóch złotych medali, lecz także nowe doświadczenia.
Przede wszystkim na pewno było dużo zainteresowania w tworzeniu doświadczenia pracy w takim formacie. Same nagranie to bardzo ciekawa rzecz, gdzie czasami trzeba było się mocno skupić, a kiedyś rozluźnić atmosferę. – mówi Viktoria, wokalistka chóru – No i próby oczywiście, cieszyliśmy że działamy, że możemy się spotykać i rozwijać wbrew ograniczeniom, nawet w mniejszych gronach, a nie całym chórem.
Przygotowania, udział w festiwalu i odniesiony na nim sukces to kolejny powód do dumy jego dyrygentów, członków i całego Uniwersytetu Gdańskiego. Chór w najbliższych planach ma na calu doprowadzenie do końca koncertu z Możdżerem, który nie odbył się ze względu na pandemię.
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
Informacje dotyczące Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego można śledzić na bieżąco na ich Facebooku: