Wybierz studia na Wydziale Ekonomicznym UG!

Wydział Ekonomiczny | Fot. Wikipedia

Interesujesz się marketingiem międzynarodowym? Albo ciekawi Cię biznes chemiczny bądź przedsiębiorczość? A może myślisz o ekonomii menedżerskiej? Jeśli tak, to na pewno zainteresują Ciebie studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego – jednym z dwóch sopockich wydziałów UG.

Co można studiować na Wydziale Ekonomicznym UG?

Jeden z dwóch sopockich wydziałów UG daje możliwość studiowania na trzech kierunkach, oferujących 11 specjalności.

Studia stacjonarne I stopnia na WE:

  • Ekonomia

Specjalności na tym kierunku: Biznes Elektroniczny, Ekonomika transportu i logistyka, Innowacyjność w gospodarce, Polityka gospodarcza i strategia przedsiębiorczości, Teoria przedsiębiorstw

  • Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze

Specjalności na tym kierunku: Finanse międzynarodowe i bankowość, Handel Zagraniczny, International Business, Marketing Międzynarodowy, Międzynarodowa Ekonomia Menedżerska, Międzynarodowy Transport i Handel Morski

  • Biznes Chemiczny – kierunek prowadzony we współpracy z Wydziałem Chemii UG

Rekrutacja na studia odbywa się na poszczególne kierunki i specjalności. studenci wybierają dopiero na trzecim semestrze studiów (II rok). Ponadto na wydziale są też zarówno studia II stopnia (magisterskie), jak i studia podyplomowe. Istnieje także możliwość studiowania zaocznie.

Parę słów o Wydziale

Kilka słów o wydziale, kołach naukowych i o tym, dlaczego warto studiować na WE UG opowiedziała nam Pani Doktor Magdalena Markiewicz – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG.

Zaletą studiowania na Wydziale Ekonomicznym jest to, że współpracujemy z różnymi organizacjami i instytucjami badawczymi, bankowymi, przedsiębiorstwami z wielu branż, dzięki czemu nasi studenci mogą korzystać z cykli szkoleniowych, warsztatów z menedżerami, staży czy wizyt studyjnych. Jest też możliwość studiowania w języku polskim i angielskim. Nasz Wydział organizuje także wymiany studenckie, m.in. z USA, Koreą Południową, Chinami czy Japonią. Ponadto student naszego Wydziału ma możliwość studiowania za granicą w ramach programu ERASMUS +, dzięki któremu może zamienić swoją wiedzę na praktykę za granicą. Mamy też wiele pracowni badawczych, które pozwalają poszerzać wiedzę naszym studentom, m.in. Laboratorium Eikon – Refinitiv, ACCA czy SAP. Na Wydziale Ekonomicznym jest 11 specjalności z zakresu finansów, transportu, handlu, przedsiębiorczości czy gospodarki. Student znajdzie tu wiele kół naukowych, które poprzez organizację różnych szkoleń czy warsztatów pozwalają studentom poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekonomii i międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Studenci

O kwestie dotyczące studiów na Wydziale Ekonomicznym UG zapytaliśmy trzech studentów: Jakuba, Piotra i Tomasza.

Dlaczego wybrałeś studia na Wydziale Ekonomicznym UG?

Tomasz: Dlatego, że jest to dobra uczelnia, dobry wydział. Kierunek ekonomiczny wydawał się odpowiedni – otwiera też szerokie drogi na przyszłość biznesową.

 

Jakub: Ponieważ wydawał się to najciekawszy kierunek (Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze) z wszystkich które miałem do wyboru i był polecany przez moich znajomych.

 

Piotr: Studia tutaj polecili mi znajomi oraz rodzina. Praktycznie od początku rekrutacji był to mój drugi wybór, zaraz po Dziennikarstwie na WNS-ie, na które jednak się nie dostałem. Zauważyłem, że na Wydziale Ekonomicznym istnieje kilka ciekawych specjalności, których podjęcie i ukończenie przydaje się w różnych dziedzinach. Są one na tyle uniwersalne, że przykładowo mogą dać mi podłoże do rozpoczęcia wcześniej wspomnianych studiów dziennikarskich. Ponadto, przeglądając dostępne kierunki, dowiedziałem się, że osoby które ukończyły studia ekonomiczne są wysoko cenione na rynku pracy, posiadają wiedzę w rożnych dziedzinach ekonomii. Po ukończeniu studiów ekonomicznych miałbym więc co najmniej dwie możliwości rozwoju.

 

Co sądzicie o wykładowcach? Jak Wam się podoba forma prowadzenia zajęć? Jaka wasza opinia co do kolegów i koleżanek, atmosfery na roku? Czy jesteście zadowoleni z podjęcia decyzji o studiowaniu na Wydziale Ekonomicznym? Czy polecilibyście je innym?

Tomasz: Wykładowcy pozytywnie mnie zaskoczyli. Podobnie jest ze znajomymi z kierunku. W porównaniu z inną uczelnią, gdzie miałem okazje studiować w zeszłym roku, jest o niebo lepiej. Większość wykładowców jest po prostu przyjaźnie nastawionych. Wyraźnie widać, że starają się pomóc studentom w nauce. Uczelnia spełnia moje oczekiwania, choć muszę tu zaznaczyć, że ciężko jest się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę ze względu na zajęcia prowadzone w formie on-line. Mimo to, mógłbym zdecydowanie polecić te studia innym.

 

Jakub: Wykładowcy są bardzo sympatyczni, podoba mi się forma prowadzenia zajęć przez nich. Póki co nie poznałem dużo osób z roku, ale bardzo się cieszę z kilku nowych znajomości, które udało mi się już zawrzeć. Studia spełniają moje oczekiwania, ale mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, kiedy wrócimy do stacjonarnego studiowania. Poleciłbym ten kierunek innym, którzy się nad nim zastanawiają i mam nadzieję, że od nowego roku akademickiego dołączą do grona studentów naszego wydziału.

 

Piotr: Obecnie znajdujemy się w trudnych dla nas czasach. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła prowadzenie wykładowcom zajęć stacjonarnych, a studentom poznanie kolegów oraz koleżanek z grupy studenckiej, ale też całego roku. Mimo tego, uważam, że wykładowcy bardzo dobrze radzą sobie z prowadzeniem zajęć zdalnych. Istnieje wiele form prowadzenia wykładów oraz ćwiczeń, których moglibyśmy nie doświadczyć podczas zwykłych spotkań w sali na uczelni, tj. projekty online, ciekawe prezentacje multimedialne, różne quizy oraz testy. Pracownicy uczelni są ze studentami w stałym kontakcie i jeszcze nie doświadczyłem sytuacji, by nie otrzymać pomocy od nich w sprawach studenckich, gdy jej potrzebowałem. Niestety, mimo tego, że mija właśnie mój drugi semestr na tych studiach, nie miałem okazji poznać bezpośrednio koleżanek i kolegów z roku, oprócz tych z którymi znam się od liceum i którzy również wybrali studia na moim wydziale. Komunikujemy się poprzez różne portale internetowe i wydaje mi się, że jesteśmy zgraną grupą i z pewnością poradzimy sobie w kolejnych latach nauki. Studia z pewnością spełniają na razie moje oczekiwania, aczkolwiek myślę, że gdy wrócimy do uczelnianych auli (prawdopodobnie od października), moja opinia na temat uczelni będzie jeszcze lepsza. 

Ciekawostki

Na koniec kilka informacji na temat wydziału oraz wydarzeń, które się na nim odbywają:

  • Wydział Ekonomiczny dwukrotnie już zorganizował dzień otwarty swojego kampusu (26 kwietnia i 25 maja). Jednak, jeśli przyszli studenci chcą się dowiedzieć więcej na temat sopockiego wydziału UG, a nie uczestniczyli w żadnym z tych wirtualnych dni otwartych, to nic straconego! Transmisję z tych dni można zobaczyć na Youtubie bądź na stronie facebookowej wydziału.
  • Atutem WE jest też bogata oferta zajęć w językach obcych i anglojęzyczna specjalność International Buissness. Studenci mają też możliwość skorzystania z wyjazdów na studia zagranicą w ramach programu ERASMUS+ (dwustronne porozumienia podpisane z ponad 70 uczelniami i szkołami wyższymi). Dzięki programowi ERASMUS+ Parntership mogą zamienić swoją wiedzę w praktykę za granicą.
  • Studenci sopockiego wydziału UG mają też okazję na wzięcie udziału w wymianie studenckiej z: USA, Japonią, Koreą Południową, Chinami, Ukrainą i Rosją.
  • Studia realizowane są we współpracy z praktykami biznesu i organizacjami, z krajowymi i zagranicznymi instytutami badawczymi, parkami naukowo-technologicznymi i inkubatorami przedsiębiorczości. Studenci korzystają z cykli szkoleniowych, warsztatów z menedżerami, praktyk, staży i wizyt studyjnych.
  • Na WE działa też m.in. pracownia komputerowa Refinitiv Eikon Lab, umożliwiająca dostęp do wiodącej na świecie bazy danych finansowych, pracownia dealing room – symulator departamentu skarbowego banku, laboratorium tradingowe OSTC, czy centrum komputerowo-egzaminacyjne akredytowane przez ACCA.

Jeśli interesujesz się ekonomią lub stosunkami gospodarczymi, to studia na Wydziale Ekonomicznym UG są właśnie dla Ciebie! Więcej informacji na stronie: http://www.ekonom.ug.edu.pl

Tutaj można obejrzeć relację z pierwszego dnia otwartego wydziału:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 4 =