Rosja: strzelanina szkolna w Kazaniu. Są ranni i zabici

źródło: Wikipedia

11 maja, we wtorek rano doszło do ataku w szkole w Kazaniu. Zginęło dziewięć osób, a co najmniej 20 zostało rannych. Napastnika aresztowano. Określono go jako „cichego i spokojnego ucznia”. Miasto pogrążyło się w żałobie. 

Napastnikiem był dziewiętnastoletni Ilnaz Galyaviyev, który ukończył tę szkołę kilka lat temu. Jak się okazało, młody mężczyzna informował o swoich planach na portalach społecznościowych. W zamachu na gimnazjum w Kazaniu zabił siedmioro dzieci – czterech chłopców i dwie dziewczynki, a także nauczycielkę angielskiego – 26-letnią Elwirę Igantiewę oraz ochroniarza. Broń posiadał legalnie – otrzymał na nią pozwolenie dwa tygodnie temu. Terrorysta został aresztowany.

Na początku z rosyjskich mediów wynikało, że napastników było dwóch, z czego ten drugi miał przetrzymywać zakładników i zabarykadować się na 4. piętrze, a później został zabity przez policję. Te doniesienia nie okazały się jednak prawdą.

Agencja TASS podała, że motywem mordercy była „zemsta i nienawiść”. Podczas przesłuchania powiedział, że „uznaje się za boga i że wszystkich nienawidzi” – tak zrelacjonował dziennik „Kommiersant”.

Podczas ataku dzieci skakały z okien, by się ratować – są nagrania pokazujące uczniów, którzy skoczyli z 3. piętra.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, po tragedii w szkole w Kazaniu oświadczył, że zasady regulujące posiadanie broni muszą zostać zaostrzone.

Zajęcia we wszystkich szkołach zostały odwołane. Teraz trwa tam żałoba.

Do podobnej tragedii doszło w 2018 roku w Kerczu na anektowanym Krymie – w szkole 18-letni mężczyzna zabił 20 osób, nauczycieli i uczniów, a także zdetonował ładunek wybuchowy. Później popełnił samobójstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + szesnaście =