Karol Nawrocki prezesem Instytutu Pamięci Narodowej

fot. Muzeum II Wojny Światowej autor: M. Bujak

Absolwent Wydziału Historycznego UG dr Karol Nawrocki wygrał konkurs na prezesa IPN. O wyborze na stanowisko poinformował profesor Wojciech Polak, przewodniczący kolegium Instytutu.

Kadencja obecnego prezesa kończy się w lipcu. Ze względu na to przeprowadzono procedurę wyboru następcy Jarosława Szarka. 27 kwietnia konkurs wygrał dr Karol Nawrocki. Absolwent Instytutu Historii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego przez ostatnie lata był dyrektorem Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku.

Na antenie programu 1 Polskiego Radia dr Nawrocki  mówił o tym, że jako prezes chciałby między innymi bardziej zdigitalizować IPN, co umożliwi dostęp do jego zasobów szerszemu gronu obywateli. O funkcję ubiegali się również: Adam Buława, Marek Chrzanowski, Jacek Wiatrowski i Paweł Zyzak.

Do zadań Instytutu Pamięci Narodowej należy między innymi: prowadzenie badań naukowych, działalność w zakresie edukacji publicznej oraz prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych.

Życzymy nowemu prezesowi powodzenia i wytrwałości na stanowisku.