Bookhaul — co to takiego i gdzie można go obejrzeć?

pixabay

Wbrew temu co powszechnie się mówi, czytelnictwo w Polsce nie zanika. Można nawet powiedzieć, że rośnie, a świadomych czytelników przybywa. Każdy mol książkowy obowiązkowo powinien wiedzieć co to takiego bookhaul oraz spróbować zobaczyć jak wciągające są tego rodzaju filmy.

Wiele określeń w naszym życiu ma jedynie angielską nazwę, ciężko bowiem nam znaleźć polski odpowiednik na określenie danego zdarzenia, rzeczy czy czynnika. Bookhaul to właśnie jedno z takich słów. Jest to rodzaj prezentacji, w której pokazuje się kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt książek na blogu bądź vlogu w formie filmiku lub zdjęć. Kiedy odkryłam tego rodzaju bookhaule byłam zaskoczona jak stosunkowo popularne są. Prowadzą je często młode osoby, które jeszcze chodzą do szkoły, sięgające często po książki „ciężkie” i „klasyczne”. Druga kwestia jest taka, że naprawdę trudno oderwać się od tych filmików. Oczywiście, jeśli ktoś lubi czytać.

Na filmiku pokazywane są książki, którym towarzyszy krótki opis. Nie jest to jednak recenzja, bowiem są pokazywane przed przeczytaniem. Jest to z pewnością ciekawa forma pokazania książek, zachęcenie do czytania, ale również różnego rodzaju polecenia. Pokazywane są okładki, można usłyszeć kilka słów o autorze czy samej strukturze książki.

Ja sama obserwuje kilka kanałów, które prezentują wspomnianą tematykę. Mój ulubiony to „Zaksiążkowe”, na którym dwie siostry pokazują, co ostatnio przeczytały, rozpakowują wspólnie paczki czy biorą udział w rodzinnym maratonie, w którym czytają przez 24h. Pomimo różnicy wieku dziewczyny wymieniają się różnymi ciekawymi spostrzeżeniami na temat fabuły. Drugim kanałem, który też często oglądam jest „Doktorbook”, młoda studentka, miłośniczka literatury pięknej, klasycznej, ale i również dobrego kryminału czy fantastyki.

Najlepsze jest to, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dziewczyny nie pokazują jedynie bookhaulów, a znaleźć również można różnego rodzaju wyzwania czytelnicze, recenzje, maratony i wiele, wiele więcej. Warto tam zajrzeć 🙂

Poniżej linki do kanałów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =