Akademia Kina CSK, czyli czwartkowe dyskusje o kinie

źródło: materiały promocyjne

Zamknięcie kin, muzeów i instytucji kulturalnych wywarło niemały wpływ na życie wszystkich lubiących obcować z kulturą. Ale nie wszystko stracone, w końcu od czego mamy Internet! Lubisz kino i chcesz czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali? Tęsknisz za dyskusjami o popkulturze? Akademia Kina CSK jest dla Ciebie!

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze możesz poznać najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Tematyka jest bardzo różnorodna! Od analizy koloru w filmie, przez rolę miłości i seksu w filmach grozy, aż do dziesięciu absurdalnych zjawisk w kinie Bollywood.

Akademia skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu znajomości kinematografii. Wykłady odbywają się w czwartki o 19:00 online i składają się z około 60-minutowego wykładu i dyskusji. Wykładowcami są eksperci i pasjonaci kina: Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa) i Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni) oraz gościnnie filmoznawcy i filmowcy. Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Najbliższe prelekcje:

6 maja – Index filmorum prohibitorum. O filmach zakazanych – wykład Tomasza Kolankiewicza

źródło: materiały promocyjne

Cenzura jest zjawiskiem starym jak sztuka. Gdzie pojawia się twórczość artystyczna, pojawiają się też osoby, które mówią co wolno, a czego nie. Tak było w przypadku książek z osławionym kościelnym index librorum prohibitorum – spisem ksiąg zakazanych, tak było w przypadku sztuk plastycznych. Nie inaczej jest też w kinie.

Powody cenzury były różne: religijne, polityczne, obyczajowe, prawne. Twórcy i twórczynie wchodzili często w swoistą grę z cenzorami: obchodzili zakazane tematy, posługiwali się metaforą, tworzyli specyficzne kody wizualne (jak bodajże jeden z bardziej znanych: wspólne palenie papierosów przez postaci filmowe, traktowane w czasach działającego w USA kodeksu Haysa jako ekwiwalent niedopuszczanej sceny seksu).

Jakie filmy i dlaczego zakazywano w historii kina? Jak wyglądała cenzura w Polsce i na świecie? Czy była wyłącznie domeną krajów autorytarnych, jak zwykle intuicyjnie przyjmujemy, czy może to szersze i bardziej powszechne zjawisko? Co w różnych latach wolno było pokazywać, a co stanowiło strefę tabu?

13 maja – Tymczasem w równoległym świecie… Filmy, które nigdy nie powstały – wykład Kai Klimek

źródło: materiały promocyjne

„Diuna” Alejandro Jodorowsky’ego, „Napoleon” Stanleya Kubricka, „Frankenstein” Davida Cronenberga, „Jądro ciemności” Orsona Wellesa, „Superman żyje” Tima Burtona, „Idiota” Tarkowskiego, „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli i „American Psycho” z Leonardo DiCaprio w roli głównej… Co łączy te filmy? To, że nigdy nie powstały.

Tadeusz Lubelski pisze o „historii niebyłej” kina polskiego, więc pożyczmy od niego to pojęcie. Co takie niezrealizowane filmowe marzenia i plany mogą powiedzieć nam o byłej i „niebyłej” historii kina w ogóle? Czy para poszła w gwizdek, a praca na marne? A może etap przygotowawczy zaowocował zupełnie innym filmem, o którym marzymy w równoległym świecie?

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Akademii Kina CSK oraz na Facebooku Kina CSK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *