Akademia Kina CSK, czyli czwartkowe dyskusje o kinie

źródło: materiały promocyjne

Zamknięcie kin, muzeów i instytucji kulturalnych wywarło niemały wpływ na życie wszystkich lubiących obcować z kulturą. Ale nie wszystko stracone, w końcu od czego mamy Internet! Lubisz kino i chcesz czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali? Tęsknisz za dyskusjami o popkulturze? Akademia Kina CSK jest dla Ciebie!

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze możesz poznać najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Tematyka jest bardzo różnorodna! Od analizy koloru w filmie, przez rolę miłości i seksu w filmach grozy, aż do dziesięciu absurdalnych zjawisk w kinie Bollywood.

Akademia skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu znajomości kinematografii. Wykłady odbywają się w czwartki o 19:00 online i składają się z około 60-minutowego wykładu i dyskusji. Wykładowcami są eksperci i pasjonaci kina: Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa) i Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni) oraz gościnnie filmoznawcy i filmowcy. Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Najbliższe prelekcje:

6 maja – Index filmorum prohibitorum. O filmach zakazanych – wykład Tomasza Kolankiewicza

źródło: materiały promocyjne

Cenzura jest zjawiskiem starym jak sztuka. Gdzie pojawia się twórczość artystyczna, pojawiają się też osoby, które mówią co wolno, a czego nie. Tak było w przypadku książek z osławionym kościelnym index librorum prohibitorum – spisem ksiąg zakazanych, tak było w przypadku sztuk plastycznych. Nie inaczej jest też w kinie.

Powody cenzury były różne: religijne, polityczne, obyczajowe, prawne. Twórcy i twórczynie wchodzili często w swoistą grę z cenzorami: obchodzili zakazane tematy, posługiwali się metaforą, tworzyli specyficzne kody wizualne (jak bodajże jeden z bardziej znanych: wspólne palenie papierosów przez postaci filmowe, traktowane w czasach działającego w USA kodeksu Haysa jako ekwiwalent niedopuszczanej sceny seksu).

Jakie filmy i dlaczego zakazywano w historii kina? Jak wyglądała cenzura w Polsce i na świecie? Czy była wyłącznie domeną krajów autorytarnych, jak zwykle intuicyjnie przyjmujemy, czy może to szersze i bardziej powszechne zjawisko? Co w różnych latach wolno było pokazywać, a co stanowiło strefę tabu?

13 maja – Tymczasem w równoległym świecie… Filmy, które nigdy nie powstały – wykład Kai Klimek

źródło: materiały promocyjne

„Diuna” Alejandro Jodorowsky’ego, „Napoleon” Stanleya Kubricka, „Frankenstein” Davida Cronenberga, „Jądro ciemności” Orsona Wellesa, „Superman żyje” Tima Burtona, „Idiota” Tarkowskiego, „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli i „American Psycho” z Leonardo DiCaprio w roli głównej… Co łączy te filmy? To, że nigdy nie powstały.

Tadeusz Lubelski pisze o „historii niebyłej” kina polskiego, więc pożyczmy od niego to pojęcie. Co takie niezrealizowane filmowe marzenia i plany mogą powiedzieć nam o byłej i „niebyłej” historii kina w ogóle? Czy para poszła w gwizdek, a praca na marne? A może etap przygotowawczy zaowocował zupełnie innym filmem, o którym marzymy w równoległym świecie?

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Akademii Kina CSK oraz na Facebooku Kina CSK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *