Lato 2021 czasem muzycznych imprez?

Pixnio.com

Rok temu organizatorzy letnich festiwali muzycznych musieli odwoływać je z powodu pandemii koronawirusa. Nie przypuszczali jednak, że 2021 będzie powtórką z rozrywki. Czy w tym roku znów pozostaniemy bez muzycznych imprez?

Kilka tygodni temu media obiegła informacja, iż hiszpański Primavera Sound zostaje odwołany. Z kalendarza zniknęła również największa europejska impreza, czyli Glastonbury (chociaż krążą pogłoski, że organizatorzy planują jakieś specjalne wydarzenie we wrześniu). Do nich dołączył także, przełożony na 2022 rok, Orange Warsaw Festival. Gdy pochylamy się nad letnią mapą muzyczną, niepewna pandemiczna sytuacja kieruje nasz wzrok ku Gdyni i Open’erowi (miałby odbyć się od 30 czerwca do 1 lipca). Jednak organizatorzy oświadczają, że tegoroczne wydarzenie gdyńskie na pewno się odbędzie. „Scenariuszy jest wciąż kilka, ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że mamy przygotowaną również wersję specjalną, wyjątkową i jednorazową na okres przejściowy”. Oprócz prognozowanego Open’era, na mapie znajdziemy wiele innych festiwali, których organizatorzy mają nadzieję, że koronawirus nie zakłóci ich przebiegu.

W momencie, gdy 2021 okazuje się następnym trudnym okresem w branży muzycznej, twórcy letnich festiwali nie chcą, by zapomniano o ich wydarzeniach. Na przykład Audioriver tworzy podcasty Audioriver Goes Green. Podobnie do Open’era organizatorzy zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby impreza mogła się odbyć. OFF Festival organizuje koncerty offline pod hasłem OFF Club 2020. Płocki Audioriver w tym roku ma rozbrzmiewać w dniach 23-25 lipca oraz 1 sierpnia, natomiast OFF planuje się na 6-8 sierpnia. Chorzowski FEST Festiwal bardzo pozytywnie podchodzi do zorganizowania wydarzenia. Niedawno na Facebooku opublikowano wpis, w którym możemy przeczytać m.in.: „Dzięki wytycznym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych wiemy, że będziemy mieli możliwość zrealizowania FEST Festival 2021 w Chorzowie. W Parku Śląskim 11-14 sierpnia ponownie zagra muzyka!”.

Przewiduje się także, iż tradycji stanie się zadość i wielu fanom uda spotkać się pod sceną na boiskach przy Maratońskiej podczas festiwalu w Jarocinie w dniach 16-18 lipca. Na naszej festiwalowej mapie przenosimy się na Mazury. Sztandarowa impreza lata nad jeziorem Ukiel, Olsztyn Green Festival, odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia. Zeszłoroczną edycję zwyciężył koronawirus, dlatego przeniesiono ją na 2021 rok. W sierpniu organizatorzy mają bardzo rozbudowane plany. Jak zapewniają wszystko ma odbyć się z największą dbałością o bezpieczeństwo wykonawców, obsługi i publiczności. Zaplanowano fashion trucki i food trucki z kuchnią z całego świata. „Nie zabraknie kina festiwalowego, a w ciągu dnia warsztatów eko i strefy aktywności. Wszystko zaś podporządkowane jest propagowaniu ochrony środowiska i zdrowego stylu życia”.

Mam również dobrą wiadomość dla fanów muzyki filmowej. Krakow Film Music Festival odbędzie się z pewnością od 25-30 maja. Ostateczna decyzja odnośnie do jego formy ma zapaść w maju. W zestawieniu pozostało jeszcze jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych – Pol’and’rock Festival. Jurek Owsiak zapytany, czy uda się zorganizować kolejną edycję odpowiada: „Tak, w pełni sił przygotowujemy się do 27. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata, czyli Pol’and’Rock. Tak jak w ubiegłym roku, nawet na 5 minut nie zwalniamy, a nawet jeszcze bardziej, nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem, przygotowujemy się do 3 dni bycia razem z Wami. Wszystkie zespoły, które miały przyjechać do Polski ze świata, oprócz gości z Australii King Gizzard and the Lizard Wizard potwierdziły swoją obecność. Wszystkie polskie zespoły także zrobiły to samo”. Czyli wygląda na to, że Pol’and’rock Festival odbędzie się zgodnie z planem, w dniach 29-31 lipca 2021r.

Przyszłość tegorocznego lata muzycznych imprez jest mocno powiązana z procesem szczepień na COVID-19. Ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, to lato może zaobfitować głośną, dobrą muzyką, na którą fani czekają już od dłuższego czasu. Organizatorzy mają nadzieję, że głód festiwalowy zostanie wkrótce zaspokojony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *