Splendor Gedanensis

splendor gedanensis logoW piątkowy wieczór (14 marca) podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże, po raz 41. wręczono nagrody miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Kogo uhonorowano Splendorem Gedanensis za rok 2013?

Splendor Gedanensis jest najstarszą i najważniejszą nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Po raz pierwszy przyznano ją w 1973 roku i nosiła wówczas nazwę Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest co roku, zaś nazwę „Splendor Gedanensis” nosi od 10 lat.
Od 1999 roku przyznawane są trzy równorzędne indywidualne wyróżnienia oraz jeden honorowy tytuł dla instytucji wspierającej działania w obszarze kultury. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu.

Z grona 16 nominowanych artystów Kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele mediów oraz laureaci za rok poprzedni, postanowiła wyróżnić Michała Szlagę, Adama Nalepę oraz Barbarę Szczepuła-Ponikowską.

laureaci

Fotograf Michał Szlaga otrzymał nagrodę za album „Stocznia”, który stanowi podsumowanie trzynastu lat pracy artysty dokumentującego destrukcję terenów Stoczni Gdańskiej. Album został uznany za jedną z najważniejszych tego typu publikacji w tej części Europy. Fotograf nie był obecny na gali, ponieważ realizuje projekt fotograficzny poza granicami kraju.
To jest między innymi również moja nagroda, ponieważ od dwunastu lat znoszę jego obsesyjną miłość do Gdańska i Stoczni – powiedziała życiowa partnerka fotografa – Monika Szuba, która w jego imieniu odebrała nagrodę – i wspieram go w niej, przynosząc mu kanapki czy obiady na teren Stoczni.

Reżyserowi teatralnemu, Adamie Nalepie przyznano nagrodę za spektakl „Czarownice z Salem” wystawianego na deskach Teatru Wybrzeże. Kapituła podkreśliła, że tą inscenizacją Nalepa potwierdził nie tylko swój talent reżyserski, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

W imieniu nieobecnego laureata (przygotowującego w Kaliszu spektakl „Kupiec wenecki”) nagrodę odebrał Marcin Trzeciakowski, który podkreślał, że „to wyróżnienie jest bardzo ważne dla całego zespołu Teatru Wybrzeże, a „Czarownice z Salem” są jedną z ich najważniejszych premier ostatnich lat”.

Barbara Szczepuła-Ponikowska otrzymała nagrodę za wydaną w 2013 roku książkę „Alina Pienkowska. Miłość w czasach polityki”. Pisarka subtelnym piórem kreśli portret znanej działaczki Solidarności, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych i prywatnie żony Bogdana Borusewicza – kobiety wyjątkowej, uczciwej i odważnej. Laureatka przyznała, że trochę niezręcznie jest jej odbierać tę nagrodę, bo niczego nie musiała dla niej poświęcić. Bardzo lubi to, co robi, więc praca nad książką była wielką przyjemnością.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała grupa LOTOS S.A. za wspieranie jako partner strategiczny projektów Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W nieco melancholiczny nastrój wprowadził wszystkich Laureatów i zaproszonych gości bluesowy zespół Marka Dyjaka, uświetniając w ten sposób znamienity wieczór.

koncert marka dyjaka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *