Majówka w lockdownie. Jakie obostrzenia czekają na mieszkańców i turystów?

  

skyclinic.pl

Kolejny już długi weekend majowy minie pod znakiem pandemii koronawirusa. Wszyscy oczekują poluzowania rządowych obostrzeń, jednak niepokojące prognozy na najbliższy czas nie pozwoliły politykom na taki ruch. Pomimo tego,  że szczepienia cały czas trwają i już coraz większy procent społeczeństwa jest odporny na wirusa, sytuacja wciąż jest daleka od ideału.  Wygląda na to, że na długo wyczekiwaną normalność musimy jeszcze trochę poczekać.
Ogólne obostrzenia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie ogólnopolskich restrykcji o tydzień czyli do 25 kwietnia. Wynika to z powrotu tendencji wzrostowej zachorowań na koronawirusa, co, zdaniem resortu zdrowia, jest pierwszym żniwem spotkań Wielkanocnych. Wciąż nie odwiedzimy więc teatrów, muzeów, kin nie dokonamy zakupów stacjonarnych w galeriach handlowych (z wyjątkami usługowymi), nie skorzystamy z usług salonów kosmetycznych, ani zakładów fryzjerskich, lokale gastronomiczne mogą prowadzić działalność, wydając posiłki wyłącznie na wynos, obiekty sportowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem sportów uprawianych na świeżym powietrzu), klasy 1-3 wciąż w nauczaniu zdalnym, a także obowiązek noszenia maseczki wszędzie poza parkami i lasami również pozostaje aktualny.

 

waszaturystyka.pl

Weekend majowy

To jednak nie wszystko. Zbliżająca się majówka postawiła przed politykami kolejne wyzwanie i kolejne istotne decyzje musiały zostać podjęte. Długi weekend majowy tradycyjnie stanowi pretekst do tłumnych spotkań i zabaw, wyjazdów, wycieczek i korzystania z innych atrakcji, które w realiach panującej pandemii mogą okazać się ryzykowne dla życia i zdrowia. Dłużej, niż pozostałe obostrzenia, mają obowiązywać te, dotyczące hoteli, hosteli i wszelkich noclegowni w całym kraju z tych nie skorzystamy aż do 3 maja. Majówka ma być także czasem wzmocnionej kontroli policyjnej pilnujcie się więc, aby mieć na sobie maskę tam, gdzie one obowiązują, aby nie otrzymać mandatu.

krakow.pl

Poluzowania?

Restrykcje zostały poluzowane jedynie w przypadku obiektów sportowych oraz przedszkoli i żłobków. Obiekty sportowe znajdujące się na świeżym powietrzu mogą zostać otwarte i pod reżimem sanitarnym można będzie skorzystać z takiej formy rekreacji. Żłobki od 19 kwietnia także powracają do funkcjonowania. Jeżeli w najbliższym czasie nastąpią inne poluzowania, rząd dopuszcza na razie jedynie możliwość regionalizacji obostrzeń.

Mimo tego, że być może Wasze plany na majówkę 2021 zostały pokrzyżowane, pamiętajmy o tym, że zdrowie nasze i naszych bliskich jest w tym trudnym czasie najważniejsze. Pozostaje nam trzymać kciuki za jak najszybszy spadek zachorowań i mieć nadzieję, na choćby delikatne poluzowania na zbliżający się sezon wakacyjny! Tymczasem, dbajmy o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 5 =