Sztuka kochania w Naukowym Kole Seksuologii

źródło: Ars Amandi

Ars amandi to wyrażenie zaczerpnięte z poematu Owidiusza i oznaczające „sztukę kochania”. Jest to również nazwa koła naukowego funkcjonującego na Uniwersytecie Gdańskim, które, jak obecnie większość takich organizacji, przeniosło swoją działalność do Internetu.

Braki w edukacji seksualnej tworzą w naszych życiach istotną lukę. Seksualność jest przecież nieodzowną częścią egzystencji, jednym z filarów podtrzymujących relacje międzyludzkie, elementem składającym się na zdrowie psychiczne. Nieumiejętność mówienia o seksualności związana z brakiem znajomości terminologii i niepotrzebnym wstydem oddziałuje na wiele dojrzewających osób, zdanych na własne ubogie doświadczenia. Młodzież nierzadko wchodzi w dorosłość, nie potrafiąc odróżnić zgody na stosunek seksualny od sprzeciwu.

Koło Naukowe Seksuologii Ars Amandi zapobiega problemom związanym z niewiedzą, brakiem doświadczenia i osamotnieniem. Poprzez social media przybliżają kwestie dotyczące seksualności, wypełniając lukę, jaka mogła powstać przez często ułomną i zaniedbaną edukację seksualną w szkole, ale nie tylko. Prowadząc działalność na Instagramie, wchodzą w interakcje z osobami potrzebującymi wsparcia lub porady, a które wstydzą się mówić o swoich problemach czy wątpliwościach. Istnieje bowiem możliwość zadania pytania na stories osobom prowadzącym profil. Są to w znacznej większości studenci psychologii związani ze specjalnością psychoseksuologii. Opiekunkami naukowymi koła Ars Amandi są dr Joanna Maria Koralewska-Samko i dr Joanna Główczewska z Instytutu Psychologii WNS UG.

źródło: Ars Amandi

Członkowie koła ponadto udostępniają (piękne!) grafiki z informacjami wartymi poznania czy zrozumienia. Na ich profilach można przeczytać, czym różni się psycholog od psychiatry i do kogo się udać ze swoim problemem. Na ich stronach wiszą także posty dotyczące HIV, dziewictwa czy orgazmu, słowem: wszystko, o co wstydzilibyśmy się zapytać; wszystko, co krępuje, a o czym wiedza jest bardzo potrzebna. Poruszają tematy profilaktyczne i specjalistyczne, co sprawia, że treści kierowane są do młodych uczniów szkół średnich, ale także i studentów, czy wszystkich innych chcących uzupełnić swoją wiedzę. Ars Amandi udostępniło także na facebookowym profilu i IGTV trzyczęściowy webinar o pojęciu zgody, gwałcie i wolności seksualnej.

Zapraszamy do śledzenia tak ważnej działalności koła, która może ułatwić życie nam wszystkim i przyczynia się do znoszenia tematów tabu w społeczeństwie. Więcej informacji i kontakt do koła znajduje się w linkach.

Instagram: https://www.instagram.com/nksarsamandi/

Facebook: https://www.facebook.com/arsamandiug

Kontakt: nksarsamandi@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzy =