Odszedł prof. Jerzy Limon

fot. Polska Agencja Prasowa

fot. Polska Agencja Prasowa

W środę, 3 marca, odszedł od nas wybitny literaturoznawca, wykładowca, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Jerzy Limon. Zmarł w szpitalu, gdzie przebywał w wyniku zarażenia koronawirusem.  

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 roku w Malborku. Wykształcenie zdobywał w I Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie, a następnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1993 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Jako wykładowca współpracował z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Był także kierownikiem Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Polskiej Akademii Nauk. Dla wielu jego współpracowników jego odejście jest ogromną stratą. W wypowiedzi dr hab. Urszuli Patockiej-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego, zamieszonej na stronie Uniwersytetu Gdańskiego, czytamy: „Trudno zebrać myśli, bo dla nas był prawdziwym Mistrzem, Nauczycielem, ale też po prostu fantastycznym kolegą, który piekł wspaniały sernik. […] Jego niespotykana siła, w jakiś magiczny sposób przenosiła się na innych. Był inicjatorem wielu wydarzeń, nie tylko na Wydziale, ale także poza nim”.

Profesor Limon zasłynął również jako wybitny literaturoznawca, anglista, pisarz, tłumacz, historyk, teatrolog. Jego publikacje wydawane były w Polsce, Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych. Autor publikacji takich jak: „Archeologia pamięci, czyli teatr o filmie?”, „Shakespeare’s Soliloquies and Asides: A Theoretical Perspective”, czy „Fantasy Jana Klaty czyli sztuka o sztuce (spojrzenie teoretyka teatru)”.  Pracował także przy tworzeniu haseł Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.

Profesor znany był przede wszystkim jako prezes Fundacji Theatrum Gedanense, założonej w 1990 roku. Odpowiada ona za organizację Festiwalu Szekspirowskiego. Jerzy Limon był również pomysłodawcą, budowniczym i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Swoim zaangażowaniem, energią i doświadczeniem wpisał się na trwałe w historię instytucji i całego Gdańska. Warto dodać, iż jest ona pierwszym od 40 lat teatrem dramatycznym wybudowanym w Polsce.

Za swoje zasługi prof. Limon otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Wśród nich są: Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE), Medal św. Wojciecha, czy międzynarodowa nagroda Pragnell Shakespeare Award.

W holu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, codziennie, w godzinach od 12:30 do 18:00, wyłożona będzie księga kondolencyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + piętnaście =