HERstorie na Dzień Kobiet w Ninatece!

„Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 5 dni i 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach.

Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot, film „I’ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej „Lekcji miłości”) czy opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

HER Docs Film Festival to festiwal filmów dokumentalnych prezentujący filmy autorstwa kobiet oraz skupiający się na ważnej dla nich tematyce. Warto zaznaczyć, że pomimo ogromnej liczby festiwali filmów dokumentalnych oraz rosnącej liczby festiwali poświęconych twórczości kobiet, w Polsce nie powstał do tej pory ani jeden, który przedstawiałby wyłącznie filmy dokumentalne wyreżyserowane przez kobiety. Kobieca perspektywa jest stale niedoreprezentowana nie tylko na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, ale przede wszystkim w łańcuchu produkcji i dystrybucji filmowej. Ich perspektywa ginie gdzieś pomiędzy szkołą a kinem, festiwalem czy telewizją. HER Docs Film Festival jest pierwszym w Polsce festiwalem filmów dokumentalnych, który prezentuje szerokiej publiczności bogatą twórczość kobiet.

Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

Wszystkie tytuły dostępne będą za darmo od 4 do 8 marca na stronie ninateka.pl!

Filmy długometrażowe:

  •  „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, reż. Stéfanne Prijot,
  • „Powrót Kate Nash”, reż. Amy Goldstein,
  • „ON ONA JA”, reż. Carlotta Kittel,
  • „Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig.

Filmy krótkometrażowe:

  • „I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska,
  • „The Vibrant Village”, reż. Weronika Jurkiewicz,
  • „Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska,
  • „Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas.

Więcej informacji na stronie herdocs.pl i facebookowym wydarzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 12 =