Wylądował! Łazik Perseverance już na Marsie

 

fot. NASA

To nie kolejny film z efektami specjalnymi. To się dzieje naprawdę. Kilka dni temu, 18 lutego, łazik Perseverance wylądował na Marsie. To niewątpliwie niezwykłe wydarzenie, które zapisze się na kartach historii. Czerwona Planeta nigdy nie była tak blisko nas, jak jest teraz – dzięki zaawansowanej technologii, nagraniom i zdjęciom już nic nie wydaje się nieosiągalne.

Miejscem lądowania był ustalony już wcześniej krater Jezero. Transmisję z tego momentu mogliśmy oglądać w czwartek między innymi na kanale NASA na YouTube. Nie tylko eksperci i pasjonaci kosmosu przecierali oczy ze zdumienia – to historyczne wydarzenie dotyczy całej ludzkości i przyszłości. Misja łazika Perseverance, który na swoim pokładzie ma aż siedem specjalnych urządzeń, to badania dotyczące eksploracji Marsa, a także jego przeszłości.

Naukowcy i eksperci od momentu wylądowania łazika niecierpliwe czekali na kolejne raporty i zarejestrowane obrazy. Na szczęście, jak dowiadujemy się ze strony NASA, wszystko działało (i jak na razie wciąż działa) zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki zainstalowanym kamerom (i mikrofonowi!) w ciągu tych kilku dni otrzymaliśmy już zdjęcia (w kolorze!), a co więcej, nagranie z samego lądowania w bardzo dobrej jakości. Zaczyna się od momentu, gdy otwiera się spadochron, a łazik był na wysokości 11 kilometrów. Oznacza to, że w końcu mamy możliwość przyjrzenia się z bliska „siedmiu minutom terroru”.

(Warto zajrzeć na kanał NASA na YouTube. Można znaleźć tam mnóstwo ciekawych informacji, transmisje na żywo i tym podobne)

22 lutego NASA zamieściła także nagrany przez łazik dźwięk z Czerwonej Planety. Niestety, nie udało się  jednak zarejestrować dźwięku z samego lądowania.

fot. https://youtu.be/32WVqJ7RFm0

Na konferencji NASA, która odbyła się 22 lutego, przedstawiono nowe zdjęcia z łazika Perseverance wraz z analizą tego, co na nich widać. Cała konferencja dostępna jest na portalu YouTube.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów tego historycznego przełomu jest fakt, że nie musimy oglądać już komputerowych animacji i symulacji – teraz mamy do czynienia z rzeczywistym nagraniem z lądowania na Marsie.

NASA podzieliło się również 360-stopniowym zdjęciem, które zostało wykonane w kraterze Jezero.

fot. NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *