Brikolaż i jego teatr od kulis

źródło: wotiza.ug.edu.pl

Teatr rozkładają na czynniki pierwsze, oglądają z różnych stron i perspektyw, by później wszystkie składowe połączyć w jedną całość i pokazać światu… wirtualnemu światu. Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż działające przy Zakładzie Dramatu, Teatru i Widowisk na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego wystartowało z „Za Kulisami”, czyli cyklem spotkań online z ludźmi teatru.

Słowo Brikolaż oznacza majsterkowanie i samodzielne, nieprofesjonalne naprawy różnego rodzaju przedmiotów użytkowych oraz łączenie niepowiązanych ze sobą elementów. Jak podkreśla zarząd Brikolażu, nazwa ta adekwatnie opisuje to, czym zajmują się członkowie Koła. W czasie pandemii Koło Naukowe musiało nauczyć funkcjonować w zdalnej rzeczywistości – tak trudnej i nieprzychylnej kulturze, a w szczególności widowiskom scenicznym, których istotą jest spotkanie na żywo artysty z widzem.

„Do niedawna mówiło się, że «jak nie ma Cię w sieci, to nie żyjesz». Dzisiaj to powiedzenie nabrało zupełnie innego znaczenia. Całe życie przeniosło się do Internetu, tam pracujemy, uczymy się, kupujemy i chcemy korzystać z dobrodziejstwa literatury, muzyki i teatru, czyli wszystkiego tego, co nazywaliśmy kulturą i sztuką. Jeżeli pytasz nas, czy łatwiej jest nam uczyć się i działać w Kole, to jak zwykle są dwie odpowiedzi: tak i nie. Siedzimy w domach i bierzemy udział w wykładach, wchodzimy na stronę teatru i oglądamy spektakl, słuchamy muzyki i oglądamy wystawy – wszystko to we własnym fotelu. Można powiedzieć, że jest fajnie, niemniej jednak w teatrze czujesz  magię, masz wrażenie, że jesteś częścią czegoś dużego, na koncercie udziela Ci się atmosfera panująca wśród wszystkich zebranych. Będąc na wykładach, masz dookoła przyjaciół, towarzyszą Ci różne śmieszne lub mniej śmieszne sytuacje – jest to coś, co jest charakterystyczne tylko dla życia studenckiego. Internet daje duże możliwości, ale ogranicza nasze emocje, uczucia i bliskość z drugim człowiekiem – tego nam najbardziej brakuje” – mówią członkowie zarządu.

źródło: wotiza.ug.edu.pl

Z inicjatywy studentów, a także opiekunów Koła, Brikolaż postawił na rozwój swoich social mediów, aby dzięki nim móc dotrzeć do przyjaciół oraz ludzi interesujących się teatrem. Celem działalności grupy jest pokazanie chętnym i zainteresowanym, że teatr to nie tylko to, co widać z perspektywy widowni – to również inspicjent, pani szatniarka, kostiumolog, operator światła, choreograf i wielu ludzi, którzy nie stają w blasku reflektorów. Z tego względu Brikolaż stworzył „Za Kulisami” – cykl spotkań online z ludźmi pracującymi w teatrze i tworzącymi go. Zarząd Koła zaznacza, że ta formuła sprawdza się i jest wygodna dla gości.

Na profilu na Facebooku Brikolaż opisuje swój cykl słowami:

„Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, co niedostępne jest dla widza, podziwiającego efekt wielomiesięcznych przygotowań do premiery. Przyjrzymy się rozmaitym aspektom procesu twórczego, prowadzącego do powstania spektaklu jako systemu naczyń powiązanych, czyli rezultatu wspólnych działań ludzi teatru. […] Porozmawiamy z reprezentantami teatru dramatycznego, muzycznego, opery, a także teatru amatorskiego, dzięki czemu poznamy specyfikę pracy różnych instytucji. A przede wszystkim przekonamy się, jak wygląda teatr za kulisami, czyli z perspektywy tych, którzy tworzą jego magię”.

Pierwszy odcinek serii „Za Kulisami” odbył się 11 stycznia za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Tego wieczoru gościem Brikolażu była inspicjentka Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni – Iwona Warszycka-Kot. W spotkaniu wzięli udział nie tylko studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, ale także osoby spoza społeczności akademickiej. Oprócz rozmowy moderowanej przez członków koła, w trakcie spotkania była możliwość zadawania przez publiczność pytań skierowanych do gości. W drugim odcinku serii Brikolaż gościł znane trójmiejskim miłośnikom sztuki teatralnej aktorskie małżeństwo: Dorotę Kowalewską i Grzegorza Gzyla. Punktem wyjścia do rozmowy z aktorami były różnice w profesjach aktora scen muzycznych, a aktora dramatycznego.

źródło: facebook.com/brikolaz

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 22 lutego, Brikolaż ma w planach gościć twórców i instruktorów Teatru Przebudzeni – Monikę Kazimierczyk oraz Dariusza Wychudzkego. Natomiast 8 marca – Annę Steller – tancerkę, choreografkę i performerkę.

Zarząd Brikolażu i redakcja CDN-u serdecznie zapraszają wszystkich miłośników kultury do uczestnictwa w spotkaniach. Wszelkie szczegółowe informacje oraz relacje z minionych spotkań można znaleźć na fan page’u Koła na Facebooku oraz na stronie: https://wotiza.ug.edu.pl/nasze-projekty/kolo-teatrologow-brikolaz/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *