Co to jest stres? Jak z nim walczyć w czasie sesji?

Stres jest reakcją naszego organizmu na różnego rodzaju zdarzenia czy odczucia o charakterze nieprzyjemnym. Może on być mobilizujący lub deprymujący. A jak jest w czasie sesji?

Obecnie, każdy z nas ma wiele stresu związanego z ogólnoświatową pandemią. Widmo utraconej pracy, zdrowia i normalnego funkcjonowania na co dzień, nie pomaga kiedy zbliża się sesja egzaminacyjna. Dla większości studia są przyszłością i szansą na robienie w życiu tego, czego naprawdę chcemy. Jest możliwością na znalezienie wymarzonej pracy. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, aby zdać w pierwszym terminie, bez stresu lub zarwanych nocy.

W życiu studenta zawsze nadchodzi taki czas, że doba jest za krótka, a zaliczyć dany przedmiot trzeba. Dodatkowo wiele osób pracuje, zajmuje się domem i dziećmi, więc zadanie to jest dodatkowo utrudnione. Jak więc stres się objawia? A co najważniejsze jak z nim walczyć?

Brak siły i motywacji, przygnębienie, trudności w skupieniu, rozdrażnienie to tylko niektóre z najpopularniejszych objawów stresu. Często nieprzespane noce, brak apetytu lub odwrotnie objadanie się czy ból brzucha. Brzmi znajomo? Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie czuł się zestresowany.

Presja tego, aby zdać sesję egzaminacyjną, dodatkowo wymagania, aby zrobić to na odpowiednim poziomie i uzyskać jak najlepszą ocenę, nie sprzyja to w bezstresowym przejściu tegoż okresu.

Skoro już wiemy, że stres potrafi mieć negatywne skutki uboczne i nie sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu to jak z nim walczyć? Przede wszystkim, zmienić nastawienie do życia. Jak mawiali starożytni stoicy, jeśli nie możemy zmienić danej sytuacji, zmieńmy myślenie o niej. Pozytywna afirmacja i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu okazuje się zbawienna dla nas. Odpowiednia suplementacja, zdrowe posiłki i picie dużej ilości wody również może pomóc. Obejrzenie dobrej komedii i przeczytanie ulubionej książki to także metody, które mogą zniwelować stres. Warto również zaplanować wcześniej tak czas, aby nie uczyć się dzień przed egzaminem a na przykład po trochu przez tydzień.

Każdy z nas ma inne wypracowane metody walki ze stresem związanym z sesją na studiach. Jeśli zmagamy się z nim od lat i nie potrafimy sobie z nim poradzić, warto udać się do specjalisty. Nie jest to nic ujmującego, ponieważ jest to dojrzałość i walka o swoje zdrowie, dzięki któremu będzie nam się żyło dłużej i lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *