Stolica mody w świątecznej odsłonie

Wnętrze galerii Wiktora Emmanuela II (fot. Michał Miler)

Świąteczny klimat zapanował już na dobre nie tylko u nas w Polsce, ale i na świecie! Większość miast przygotowała już wspaniałe dekoracje w swoich reprezentacyjnych częściach. Pandemiczna sytuacja nie pozwala nam jednak na podróże; rozsiądźcie się zatem i pozwólcie, że zaproszę Was na wirtualny spacer po świątecznym Mediolanie.

Najbardziej wyszukane dekoracje są umieszczone w Galerii Wiktora Emanuela. To wielka galeria handlowa, w której znajdują się wyłącznie luksusowe marki jak na przykład: Louis Vuitton, Chanel, Prada czy Versace. Choinka musiała być naprawdę piękna, żeby odpowiadać przepychowi galerii i tak też się stało! Zadbał o to znany producent jubilerski: Swarovski. Ogromne, żywe drzewo stanęło w centralnej części budynku i, jak co roku, zostało obsypane mieniącymi się kryształkami. Nad drzewem zamontowano świecącą kopułę wraz z godłem miasta Mediolan. Splendor i girlandy spływały z każdej wystawy znanych butików.

Inna wyróżniająca się choinka znajduje się na Placu Duomo, tuż przed katedrą. Jest naprawdę wysoka i sprawia, że plac wygląda pięknie, choć w przeciwieństwie do tej w galerii, jest sztuczna. Oczywiście stożek pokryty warstwą lampek wciąż wygląda świetnie. Postawienie choinki zajęło kilka dni, odbyło się też uroczyste zapalenie światełek na choince. Kiedy już mówimy o Placu Duomo, warto wspomnieć, że jest tam też dość duży jarmark świąteczny na świeżym powietrzu. Małe drewniane domki znajdują się tam przez około miesiąc, sprzedawcy oferują jedzenie, zimowe ubrania i inne typowe rzeczy okresu świątecznego. Bardzo miło jest tam sobie pospacerować, aromat jedzenia jest zachęcający, ale bywa tam tłoczno z uwagi na to, że jest to centrum. W innej części miasta Piazza Gae Aulenti znajduje się inny świąteczny jarmark. Można tam znaleźć lodowisko i pojeździć na łyżwach, gdy pogoda dopisze!

Plac Duomo za dnia (fot. Michał Miler)

Kolejnym naprawdę przyjemnym miejscem w okresie świątecznym jest dzielnica Navigli. Na Święta zawieszane są lampki tuż nad kanałami, w nocy wygląda to oszałamiająco, kiedy światła odbijają się na powierzchni głównego kanału. Wówczas, gdy odwiedzałem Navigli, okolica nie była ozdobiona lampkami, przez co kanał wyglądał trochę pusto! Mimo to, co roku jest to jedno z najbardziej fotografowanych miejsce w Mediolanie podczas Świąt Bożego Narodzenia.

W mojej osobistej opinii Mediolan jest przepięknie przystrojony na Święta. Pokazałem Wam zdjęcia najważniejszych miejsc z dekoracjami świątecznymi, ale na każdej ulicy można zobaczyć coś wyjątkowego. Podobała mi się atmosfera w mieście tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i myślę, że przyczyniły się do tego właśnie dekoracje w tak wielu miejscach. Miasto wygląda wspaniale w tym okresie i chętnie odwiedziłbym je raz jeszcze. Dziękuję za wspólny wirtualny spacer i do zobaczenia na kolejnym!

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *