Gdańszczanie zdecydowali – Budżet Obywatelski 2021

Źródło: https://matarnia24.pl/2-nowosci/dzielnica/411-budzet-obywatelski-2020.html

W ubiegłym miesiącu ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców Gdańska w edycji Budżetu Obywatelskiego 2021. Pomimo panującej pandemii koronawirusa, a może też przez wzgląd na nią, była ona wyjątkowa: wpłynęło na to kilka różnych czynników. Jakich? – zapraszam do lektury.

Jak podaje znaleziony na sejmowej stronie internetowej leksykon, budżet obywatelski to określenie części pieniędzy należącej do danej jednostki terytorialnej (zazwyczaj miasta), której rozdysponowanie leży w gestii mieszkańców regionu – zgłaszają oni swojemu samorządowi inicjatywy uznawane powszechnie za potrzebne do zrealizowania, oddelegowani do sprawy przedstawiciele zatwierdzają ich słuszność, a później, na drodze głosowania, wybierane są konkretne cele. Protoplastami przedsięwzięcia w Polsce były Bydgoszcz, Elbląg oraz Sopot, zaś sam pomysł na dobre zagościł w naszych miastach w 2013 roku.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2021 dla Gdańska wyglądał następująco:

  • od 8 czerwca do 5 lipca można było składać w jego ramach projekty; w sumie wpłynęło ich aż 619,
  • do 23 października włącznie oceniano je, aby – ostatecznie – zatwierdzić 357 z nich,
  • w ciągu następnego tygodnia przeprowadzono losowanie numerów zgłoszonych inicjatyw, mające na celu uporządkowania ich,
  • między 16 a 13 listopada gdańszczanom oddano głos,
  • 7 grudnia ustanowiono maksymalną datą ogłoszenia wyników.

Źródło: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/wyniki-glosowania-w-budzecie-obywatelskim-2021-poznaj-zwycieskie-projekty,a,185009

W aktualnej edycji każdy z chętnych mógł wybrać osiem, najbardziej swoim zdaniem korzystnych, koncepcji, planów, propozycji: pięć dotyczących zamieszkiwanej przez siebie dzielnicy, jeden – całego Gdańska oraz dwa wchodzące w skład nowo utworzonej, „zielonej listy”, obejmującej inicjatywy proekologiczne.

Kwota, jaką przeznaczono na ich realizację, może budzić podziw: w sumie to 18 428 001 złotych, podzielonych na parę części: 14 824 301 zł przeznaczone na poszczególne partie miasta, w tym 2 880 000 zł w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego, plus 3 603 700 zł dla całej stolicy Pomorza (w tym 1 080 000 zł/ ZBO). Ewentualnie niewykorzystane pieniądze przejdą do puli przyszłorocznej.

W głosowaniu udział wzięły 40 383 osoby, w tym 22 875 kobiet i 17 562 mężczyzn. Wyborów dokonywano przede wszystkim za pośrednictwem Internetu.

Gdańszczanie zadecydowali, że Budżet Obywatelski pokryje koszty realizacji aż 115 projektów, w tym 45 (= wszystkich) pochodzących z jego „zielonej części”. Trzy najczęściej postulowane inicjatywy, to: „Górny Taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) – przystosowanie ulic na potrzeby lepszej komunikacji autobusowej” – 3627 głosów, „Park Oruński – miejsca postojowe” – 2910 głosów oraz „Likwidujemy Bezdomność Zwierząt – sterylizacja i kastracja psów i kotów” – 1852 głosów. Opiewają one na łączną kwotę 2,5 miliona złotych.

Niekwestionowanym rekordzistą BO okazał się cel ekologiczny, nazwany „Aleja Grunwaldzka przez wielkie A”, wnoszący do zasadzenia wzdłuż najpopularniejszej z dróg 50 rozłożystych drzew, gwarantujących cień, zmniejszenie temperatury czy filtrację powietrza. „Tak” powiedziało mu 9246 osób.

Obserwujmy więc bacznie, czy i nam czegoś nie brakuje w najbliższej okolicy. Możemy sami dzielnie walczyć o nasze prawa, a jednym z nich jest prawo do życia w czystym, bezpiecznym miejscu. Złożenie projektu do urzędu miasta tylko wydaje się wielkim wyzwaniem – efekty zależą wyłącznie od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *