Szczepienia przeciw COVID – 19. Jest lista placówek

Autor: Pixabay.com

Po Nowym Roku w Polsce ma pojawić się szczepionka przeciw COVID – 19. W środę, 2 grudnia rząd poinformował o podpisaniu umowy na zakup ponad 45 milionów dawek szczepionki, zatwierdzonych uprzednio przez europejskie instytucje. Znana już jest także lista placówek, w których szczepiony będzie personel placówek medycznych, czyli osoby szczególnie narażone.

 

W poniedziałek, 14 grudnia rząd podał do publicznej wiadomości listę placówek, w których szczepiony będzie personel placówek medycznych. Szczepienie medyków oraz pracowników administracyjno-technicznych rozpoczęte zostanie przed akcją szczepienia populacyjnego. Personel medyczny i niemedyczny zaszczepiony zostanie w szpitalach węzłowych w każdym województwie w tzw. okresie „0”. Placówki, których jest obecnie 509, zaszczepia nie tylko swój personel, ale także innych jednostek, takich jak szpitale czy apteki. Szpitale, które zadeklarowały szczepienie wyłącznie swojego personelu, nie są ujęte jako szpitale węzłowe. Do 20 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym – czytamy na stronie gov.pl.

 

45 milionów dawek

 

O podpisaniu umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID – 19 rząd poinformował w środę, 2 grudnia. Po zatwierdzeniu przez europejskie instytucje, do Polski trafić ma 45 milionów dawek. Szczepienia mają być darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności mają z nich skorzystać osoby szczególnie narażone, czyli pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko. Niespełna tydzień później, we wtorek, 8 grudnia przedstawiono projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID – 19.

Jak czytamy na stronie gov.pl, podstawowym zaprezentowanym w programie celem jest dostarczenie szczepionek:

•    bezpiecznych i skutecznych,
•    w wystarczającej ilości,
•    w najkrótszym czasie,
•    darmowych,
•    dobrowolnych i
•    łatwo dostępnych.

Ze szczepienia przeciw COVID – 19 skorzystać będzie można w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i innych placówkach medycznych, przez mobilne zespoły szczepiące oraz w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.

Opracowano na podstawie komunikatów zamieszczonych w oficjalnym Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej – https://www.gov.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *