Galeria Grobla i jej cuda ze szkła

Grobla

fot. Galeria Grobla

Nierozłącznym elementem świątecznej krzątaniny jest znoszenie ze strychów i piwnic kartonów z ozdobami. Tutaj jakiś łańcuch podarowany kiedyś przez ciocię Krysię, tutaj aniołek od ministrantów spod kościoła, tutaj bombki z promocji w Pepco. Może w tym roku czas urozmaicić tenże „arsenał”?

Z pomocą przychodzi znajdująca się na Starym Mieście Galeria Grobla i jej cudowne szklane dzieła sztuki wprost z gdańskiej pracowni Glass Studio Habrat. Otwarty 28 stycznia 2012 roku sklep oferuje unikatowe przedmioty wykonane rzadko spotykaną techniką fusing. Jak sami mówią, jest to technika polegająca na zgrzewaniu warstw kompatybilnego szkła kolorowego bądź bezbarwnego, dla osiągnięcia określonych efektów artystycznych. Szkło zgrzewane może mieć od kilku milimetrów do kilkudziesięciu centymetrów grubości. Asortyment jest dosyć szeroki – od biżuterii, przez figurki w przeróżnych kształtach, aż po talerzyki.

Niestety, nawet tak oryginalna działalność podczas koronawirusa i przez nikłą rządową pomoc (w wypadku Grobli – żadną) jest w trudnej sytuacji. Zapytałem samą Groblę o to, jak radzą sobie w czasie pandemii, jak chcą ratować swoją sytuacją finansową oraz co mogą zaoferować potencjalnym klientom.

– Pandemia bardzo mocno wpłynęła na naszą działalność, ponieważ 90% sprzedaży generują turyści odwiedzający nasze miasto, a w dużej przewadze to obcokrajowcy. Nasze obroty spadły o 50%, a teraz w okresie jesieni o 80%. Okres przedświąteczny generuje jakąś minimalną sprzedaż, ale okres styczeń/luty będzie wyzwaniem, bo to z reguły najsłabsze miesiące w roku. Będziemy chcieli znaleźć firmy, które mogłyby u nas zamówić statuetki na nagrody. W naszej ofercie mamy wiele różnorodnych wzorów: kwiaty, zwierzęta, statki oraz produkty użytkowe: talerze, patery, szkatułki, a także wykonujemy statuetki na zamówienie – odpowiada Robert, pracownik Galerii Grobla.

Grobla

fot. Mateusz Grądzki

W tak trudnym czasie niezmiernie ważne jest wzajemne wsparcie. Z tego powodu Galeria rozpoczęła „Akcja Świątecznej Pomocy”. Z każdej zakupionej sztuki kosztującej 25 zł ręcznie malowanej bombki, 5 zł przekazane zostaje, również cierpiącej z powodu lockdownu, kawiarni filmowej W Starym Kadrze. Miejmy nadzieję, że dobro szybko powróci.

Tymczasem przejdźmy się obejrzeć asortyment Galerii Grobli lub chociaż zajrzyjmy na ich stronę, bo jest naprawdę duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Świąteczne dekoracje idealnie wpasowują się do klimatycznego wystroju lub przydadzą się na upominek. Ceny wbrew pozorom nie są wygórowane. Na ich facebookowym profilu można zapytać o wysłanie dokładnego cennika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =